Vládní krize skončila, nový ministr kultury byl jmenován. Sice po čtvrt roce, ale přece. Co si vzít z celé kauzy kolem nejmenování Michala Šmardy?
Sociální demokracie je poněkud chaotická strana, která se zatím nerozhodla, jestli ve vládě zůstane, nebo nezůstane. Tento vydírací manévr používá do doby, než se zjistí, že by za ni mohl při hlasování zaskočit někdo jiný.
Samotná krize nabyla legračních rozměrů, když předseda Hamáček neustále posouval termíny, kdy ČSSD z vlády odejde. Pak už vládní krizi nikdo nemohl brát příliš vážně. Já jsem toho názoru, že když někdo řekne, že za jistých okolností z vlády odejde, pak pokud tyto okolnosti nastanou, má sbalit desky a z vlády odejít. Sociální demokracie sice docílila toho, že nějaký ministr kultury byl jmenován, ale nezvítězila. Za a) to nebyl Michal Šmarda, kterého chtěla, za b) ukázala, že není silným hráčem a že v rozhodující situaci uhne.
Na Facebooku jste psala, „že socanům se podařila poměrně nevídaná věc. Udělat z Ministerstva kultury instituci strategického významu, kvůli které padne vláda, lid se hroutí, svolávají se demonstrace a zaniká politická strana starší než tahle republika. Srdečně jim gratuluji, je to hezký výkon.“ Myslíte si, že i za Lubomíra Zaorálka si Ministerstvo kultury ponechá „strategický význam“? Co říkáte nominaci?
Pan Zaorálek ví, jak se řídí ministerstvo. Nejsem si jistá, zda ví, jak se řídí Ministerstvo kultury. Vyhovuje podmínkám Miloše Zemana, což je absurdní... Ale věřím tomu, že i tento resort nějakým způsobem zvládne a že odborníci na Ministerstvu kultury budou v bezpečí. Vždycky mě děsí, když přicházejí noví politici a začnou dělat revoluci. Věřím, že Zaorálek jako dlouholetý politik tohle dělat nebude a všechny rozjitřené emoce zklidní. Jistě, řídit kulturu musí být poměrně složité, je to danajský dar. Umělci jsou emotivní.
Premiér často kritizoval a stále ještě pokračuje v kritice na adresu Michala Šmardy kvůli jeho mediálním výstupům. Například nazval ministryni financí Kalouskem v sukních. Bez ohledu na to, že Šmarda kritizuje ANO, což se premiérovi nelíbí, jak hodnotíte jeho mediální vystupování?
Michala Šmardy si vážím jako dobrého starosty. Vyplývá to z ohlasů z Nového Města na Moravě. Nejsem si jistá, jestli si tím, že ho Hamáček vrhl na scénu velké politiky, dokázal uvědomit, kde se to vlastně ocitl a že jestli chce být ministrem nějaké vlády, těžko se proti této vládě může vyjadřovat. Ocitl se ve velmi nekomfortní situaci, kdy z Nového Města přišel do Prahy a zjistil, že v boji o ministerstva platí úplně jiná pravidla, než na jaká je zvyklý. Jeho výroky bych sice brala kriticky, ale na druhé straně ho chápu, protože situace pro něj byla nepřehledná.
V médiích ještě celá kauza doznívá. Dozvídáme se od Jana Hamáčka, že krize byla o tom, jak sociální demokracii vyhnat z vlády, od Andreje Babiše to, že ČSSD z vlády odejít nikdy nechtěla, že chtěl Šmarda rozvrátit kabinet atd. Je spojení ANO a ČSSD dysfunkční? Na čem to vázne?
Nedomnívám se, že spojení ČSSD a ANO je dysfunkční. Vláda normálně funguje, zákony jsou schvalovány. Dysfunkce je spíš verbální. Řekněme si upřímně, ČSSD pokud jde o Ministerstvo kultury, není vítězem. Jednak kvůli lavírování, ale také ustoupili prezidentovi. Šmarda není ministrem. ČSSD tuhle hru prohrála. Pokud ČSSD ještě několik takových chyb udělá, jejich pozice bude slábnout.
Určitou roli sehrál i poslanec Jaroslav Foldyna, který by, jak se vyjádřil, podpořil i rekonstruovanou vládu bez své vlastní strany. Navíc je kritizován, že usiluje jen o sebepropagaci. Podle předsedy pražské ČSSD šíří nesnášenlivost. Foldynu kritizoval také ministr zahraničí Tomáš Petříček, který hovořil o tom, že není sociálním demokratem. Jak dlouho vydrží Foldyna v ČSSD?
Každá strana má svého Foldynu, bouřliváka, který je hodně vidět, má jiné názory, než má vedení. Je to projev normální demokratické strany. Chápu, že panu ministrovi Petříčkovi to možná vadí. Také si ale můžeme položit otázku, kdo je správný sociální demokrat? V této době je to těžké definovat. Pokud se podíváme na činy ČSSD v poslední době, sociálním demokratem může být kdokoli a ať si myslí cokoli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá