Tohle lidé nemají rádi... Kubera se vypořádal s Drahošem a jeho ženou, partaj ho zase nepochválí

31.01.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Eva Drahošová neměla mluvit o výši důchodu a Jiří Drahoš neměl ukazovat, jak se mu nemotá hlava, když se zatočí. „Šlo o nevkusný útok na Zemanovo zdraví, a to se nedělá, lidé to nemají rádi,“ tvrdí senátor za ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera s tím, že takové útoky ještě více mobilizovaly Zemanovy voliče. Chuť Drahoše založit vlastní politickou stranu ho pobavila, devět subjektů v Poslanecké sněmovně je mu prý málo. Kubera, jehož strana Drahoše před druhým kolem oficiálně podpořila, tvrdí, že by si měl vybrat už existující politické uskupení. A upozorňuje, že velká část jeho voličů nedala hlas jemu, ale spíše proti Zemanovi, takže jeho podpora není tak jistá.

Tohle lidé nemají rádi... Kubera se vypořádal s Drahošem a jeho ženou, partaj ho zase nepochválí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář

Jak vy vnímáte výsledek prezidentských voleb?

Překvapil mne, že vítěz nebyl už v prvním kole, což jsem předpokládal, ale vzhledem k dění to později nebylo pravděpodobné.

Ano, v rozhovoru jste mi řekl, že vyhraje Miloš Zeman v prvním kole… Čekal jste před druhým kolem, že výsledek bude tak těsný?

Po té, co se dělo – kdy volba nebyla o tom, koho chceme prezidentem, ale koho nechceme prezidentem, mě to nepřekvapilo. Valná většina voličů Jiřího Drahoše nechtěla Zemana, ale ne že by chtěla volit Drahoše. Byla to taková Sofiina volba. Napadlo mne také, kdyby do druhého kola postupovali tři kandidáti, nešlo by pak na tohle hrát.

Jaké chyby podle vás udělal volební tým Jiřího Drahoše?

Chyby Drahošova volebního štábu byly velké. Je fajn obklopit se mladými a nadšenými lidmi, ale nemají zkušenosti. Chyb byla celá řada a i jeho manželka je udělala. Drahoš naprosto zbytečně vyzýval Zemana k debatám, kdyby to neudělal, tak by musel Miloš a tomu by se nechtělo. A když už tak učinil, měl udělat čtyři debaty, protože Zeman by už na té čtvrté byl hodně unavený, a takhle si udělal dvě debaty sám pro sebe. Další fatální chybou byl výrok manželky, že má důchod kolem 36 tisíc korun, což byla pro důchodce s osmi tisíci radostná zpráva. Nejde o to, zda mu to přeji, nebo nikoliv, ale nemusela to říkat.

Také řekla někde v maskérně, že Česká televize stojí při nich, ale nesmí to říkat. To jsou školácké chyby, ale celkem přirozené. Ty samé dělal Drahoš v debatách, ale základní chybou bylo, že byl mediálním produktem. Už jeho konec ve funkci předsedy Akademie věd – přece nepůjdu do důchodu, tak zkusím kandidovat na prezidenta. Tím nemyslím nic proti němu, je to slušný člověk, ale představa jeho rozhodování v krizových situacích… On není ten, kdo by jako Andrej Babiš v Bruselu řekl: když nám dáte kvóty, budu prosazovat referendum o vystoupení. Nemá to v povaze. Drahoš by evidentně potřeboval být šest let v zastupitelstvu, aby mluvil s lidmi o problémech, psali mu a takové zkušenosti jsou k nezaplacení. Prezident má být politik, to je evidentní. Naivní je představa, že politika je svinstvo a politici jsou ještě horší, ale politici nejsou nic mimořádného. Dělám v politice dvacet pět let a pořád jsem na začátku, kdy se rozhoduji, zda je tohle správné, nebo není.

Chtěla jsem se právě zeptat, jaká byla role Evy Drahošové v kampani? Pomohla, nebo spíš uškodila svému manželovi?

Obecně mu uškodila právě proto, že je také nezkušená. Nechci jí sahat do svědomí, ale šířila se fáma, že byla natěšená na Hrad. Je ale potřeba dodat i pozitivní, evidentně se snažila manželovi pomoci, to je potřeba ocenit, akorát že ten, kdo pro ně pracuje, měl říci: pozor, neříkejte výši důchodu, to vám v kampani nepomůže. Volby byly víceméně soubojem štábů než kandidátů, a to je přesně ono. Když byl Drahoš v debatě, štáb to s ním sice nacvičil, ale rychle bylo poznat, co je nacvičené. Jako když se Topolánek snaží dělat humor a většinou to nedopadne dobře. Buď to člověk v sobě má, nebo nemá, to se nedá naučit.

Když byl výsledek voleb takto těsný, o čem to vypovídá? Někteří politologové i sociologové stejně jako vy tvrdí, že Jiří Drahoš získal spousty hlasů, protože mělo jít o Antizemana. Je náš národ tedy rozdělen napůl? Pro a proti Zemanovi?

On je rozdělen i na další díly, než je tento. Teď jsem četl, že výsledky nejsou Praha versus venkov, ale je to mnohem složitější. Kdo tedy volil Babiše, když mi všichni tvrdí: já ho nevolil? Stejně je to s komunisty, neřeknou to nahlas, protože se stydí. Nejhorší z prezidentského výsledku je, že hrozí dramatický posun doleva. To je nejhorší zpráva. Já jsem Zemana nevolil, protože je levičák a ke zvláštnímu paradoxu došlo ohledně socialismu, který k nám teď proudí ze Západu a kapitalismus z Východu. Jestli jste viděla, jak naše architektka projektuje mrakodrapy v Japonsku, je neuvěřitelné, že nestaví mrakodrapy u nás. Ale u nás by je nepostavila, protože žabičkáři by to nedovolili. A takové skvělé lidi máme.

Jiří Drahoš uvažuje kromě kandidatury do senátu i založení nového politického hnutí. Jaké jsou po těchto volbách jeho šance?

To mě mimořádně pobavilo. Jestli mu nestačí devět subjektů v Poslanecké sněmovně, můžeme jich mít dvanáct. Ať si jednu z nich vybere, takhle budeme zakládat nové a nové strany v naivním domnění, že má u voličů potenciál pro svoji stranu. Ten potenciál je nulový.

Nulový?

Je velmi malý, malý je u voleb do senátu, natož volby do Poslanecké sněmovny, kde se v podstatě jako nezávislý ani nechytne. Samozřejmě se zaštiťuje počtem voličů, ale opakuji, většina voličů nedala hlas Drahošovi, jenom nechtěli Zemana. Všichni jeho voliči nejsou jeho fandové, ne že by žádné neměl, určitě má.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…