O víkendu Britové jdou stejně jako ostatní obyvatelé členských států EU k eurovolbám. S ohledem na plánovaný brexit se ovšem očekává, že zvolení europoslanci se ani nestihnou ujmout svých funkcí. Na druhou stranu už jsme byli svědky odkladu brexitu. Takže se zeptám takto – očekáváte, že se britští europoslanci ve Štrasburku ještě ujmou svých mandátů?
Británie dostala odklad na ratifikaci své dohody s EU do 31. října a nelze předpokládat, že by byl rozpolcený parlament schopen tak či onak ve věci rozhodnout. Tři čtvrtiny poslanců vystoupit z Unie vůbec nechtějí, nejsou ale ochotni setrvání v Unii odhlasovat, obě hlavní strany i sněmovna totiž několikrát slíbily, že rozhodnutí plebiscitu platí a pravicoví novináři jim to neustále připomínají a obviňují je ze zrady, tak jako většina voličů brexitu.
Předvolební průzkumy ukazují, že favoritem je strana Brexit vedená Nigelem Faragem. Jak to vidíte?
Ano, starý harcovník Farage, který během dlouhých let vytvořil ze strany pro nezávislost (UKIP) třetí politickou moc a donutil vládnoucí konzervativce k vyhlášení dlouho slibovaného plebiscitu, se kterým souhlasila i opoziční strana Labour, narychlo sehnal peníze a vyrazil opět do boje. Podle průzkumů by měl získat 32-36 procent a D’Hondtovým přepočtem ještě větší procento europoslanců. Opozice je navíc roztříštěná do mnoha stran a hodně hlasů propadne. Volby jsou nepřímo druhým referendem o brexitu. Vznikne tak možná dojem, že jsou zastánci brexitu ve velké převaze.
VIDEO: Britská premiérka neudržela slzy na konci svého projevu, kdy oznámila svou rezignaci
Britská politika se v posledních týdnech otřásá a v konzervativní straně se hovoří o zásadních změnách. Premiérka Mayové oznámila rezignaci k 7. červnu, její nejvýraznější kritik Boris Johnson již oznámil svou kandidaturu na předsedu strany. Navíc se jedná o stranu, která vládne, ale sama nemá v Dolní sněmovně většinu. Co se tedy v následujících týdnech dá očekávat ve vládě Jejího Veličenstva?
Mayová slíbila, že nepovede konzervativce do příštích voleb a dokonce už v červnu odstoupí, pokud projde její dohoda s EU (podle stanov o jejím odvolání nelze hlasovat před koncem roku). V politicky rozbouřené straně se ovšem na pravidla tolik nehledí. Její čtvrtý pokus prosadit svou dohodu o brexitu ale vládu rozdělil. Porážka konzervativců v eurovolbách bude děsivá, mnoho jejích radních i aktivistů vyjádřilo záměr volit Farage. Tak jako plebiscit, volby jsou protestem proti establishmentu i vládě a EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo