Tomáš Sokol pro PL: Musíme umět říct uprchlíkům stop. A klidně říkejte, že jsem necita a xenofob. Zbude jim krumpáč. Řekněme to takhle...

22.09.2015 6:47 | Zprávy

ROZHOVOR. Azylová politika byla podle známého advokáta a pedagoga VŠ CEVRO Institut Tomáše Sokola v České republice nastavena na základní předpoklad, že počet těch, kteří přicházejí, nijak nemůže ohrozit ekonomickou, politickou, sociální stabilitu v této zemi. „Jednalo se o úplně marginální čísla, jen se hledělo na humanitární aspekt. Ale musíme jasně říci, že kdyby uprchlíků přišlo milion, tak se sem nevejdou, i kdyby všichni byli ohroženi na životě,“ prohlásil bývalý ministr vnitra. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil svoji teorii přeplněného člunu, i když si prý dovede představit, jak spousta lidí bude řvát, že je necita a xenofob.

Tomáš Sokol pro PL: Musíme umět říct uprchlíkům stop. A klidně říkejte, že jsem necita a xenofob. Zbude jim krumpáč. Řekněme to takhle...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokát Tomáš Sokol

Kdybyste byl dnes na místě ministra vnitra Milana Chovance, zaujal byste stejně odmítavý postoj k povinným kvótám pro rozdělení migrantů, jak po členských zemích Evropské unie žádá Brusel?

To je docela těžké hodnotit, kvóty, jak jsou dnes prezentovány, mi připadají jako nesmysl z právního hlediska, protože úprava, ať už schengenská nebo dublinská, počítá s tím, že člověk, který ilegálně vstoupí na území Evropské unie a projeví zájem tady setrvat, prohlásí, že prchá, aby si zachránil život, by měl být zachycen a umístěn ve státě, kde přestoupil hranice. To všechno, co se teď děje, je už trochu mimo tento prostor. Ale jestliže by měl být nějaký systém přerozdělování, to podle mne nemá oporu v evropských předpisech. Další problém je, že Evropská unie nemá viditelně žádnou zásadní strategii, ke které by bylo možné zaujmout nějaké stanovisko, polemizovat s ní, souhlasit nebo nesouhlasit. Jeden den jsou uprchlíci v Německu vřele vítáni, druhý den se zavřou hranice, ani jedno není systémové. Dobře, je to jejich rozhodnutí, ale navenek nedává žádnou logiku. Ale pro mne je teď těžké říci, co bych dělal jako ministr vnitra, protože nemám dost informací, které ministr má. Ale kdybych byl ministr vnitra, především bych usiloval o nějakou informaci, která by mi dávala výhled dopředu, jak se země hodlají chovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…