Jak se díváte na události z posledních dní ve vztazích Turecka a Nizozemí a na konflikt kolem snahy tureckých ministrů vystoupit na shromážděních nizozemských Turků?
Víte, nepřekvapilo mne to. Spíše mne překvapuje, že jsou jen tak mírné. Myslím si, že jde o řízenou provokaci z obou stran. Jak ze strany Turků, tak i Nizozemců, potažmo Němců. Ale myslím si, že strategie nizozemské vlády se minula účinkem a vítězi jsou zatím turecký prezident Erdogan a Geert Wilders.
Nizozemská vláda si možná myslela, že svým tvrdým postojem k tureckým politikům před parlamentními volbami dokáže oslabit volební preference Geerta Wilderse a jeho Strany pro svobodu, ale myslím si, že se spletli. Turečtí politici podle mne právě na takovou reakci nizozemské vlády spoléhali, a tak se jim podařilo využít reakce nizozemské vlády k většímu nabuzení tureckých imigrantů v Nizozemí pro potřeby prosazení politiky tureckého prezidenta Erdogana.
A naopak vyostření situace jen ještě více pomohlo medializovat stav, kdy současná politická reprezentace vládnoucí v Nizozemí dovolila přestěhovat se statisícům Turků do Nizozemí, ponechat si turecké občanství a zároveň získat občanství nizozemské. Wilders na tuto negativní roli vládnoucích politiků poukázal a myslím si, že voliči si toho velmi dobře všimli. Wilders například o víkendu o tisících demonstrujících Turků v Nizozemí řekl: „Mají náš pas, ale nepatří k nám. Nemají tu co dělat.“
Jakou roli v tom všem hraje Německo?
Myslím si, že Němci hraji roli užitečných idiotů. Nizozemí je pro tureckou vládu jen nácvik toho, jak bude postupovat proti ostatním evropským zemím. Myslím si, že Erdogan je tak silný soupeř, že nemá v současných vládách v rámci EU rovnocenně silného soupeře, snad jedině premiér Maďarska Orbán nebo konzervativní polská vláda jsou pro něj rovnocenní soupeři a partneři v jednáních. Ale takovým vládám, jako je vláda Merkelové, se Erdogan jen směje a mává jimi, jak chce.
Podívejme se třeba na to, jak po událostech v Nizozemí začala Merkelová a spol. vyhrožovat Erdoganovi zastavením hospodářské a finanční pomoci. A Erdogan? Jen se jim vysmál a připomněl jim, že jen stačí, když přestane bránit zhruba třem milionům uprchlíků, co jsou v Turecku, v cestě do Evropy a oni vyrazí. Myslím si, že EU a Německo jsou dnes v situaci, kdy Erdogan je drží za přirození a oni nemohou udělat nic bez souhlasu Erdogana.
Myslíte si, že je to až tak vážné?
Myslím, protože pokud nejsou v Bruselu totální idioti nebo není jejich cílem pozvat si ty další miliony imigrantů z Turecka do Evropy, tak si tohle vše musí uvědomovat. A musí si uvědomit, že jakmile Turci ty miliony imigrantů ze svého území vypustí, a oni je jednou stejně pustí, tak kdo je zastaví? Těžko do nich budou řečtí vojáci a pohraničníci střílet, spíše si myslím, že Řecko opět použije vlnu imigrantů k tomu, aby potrestalo Německo a Brusel za ekonomické zruinování řecké ekonomiky a nebudou bránit imigrantům v cestě na Západ. Naopak si myslím, že imigranti s pomoci neziskových organizací se vyhnou Maďarsku a půjdou jinými cestami směrem za blahobytem v Německu, Švédsku a podobně.
Jaký postoj k Evropské unii má turecký prezident Erdogan?
Asi jako vizigotský král Alarich, který dobyl Řím. Vypráví se, že když Alarich stál před Římem, tak k němu přišla delegace z Říma a řekla, aby odešel, a on se zeptal „proč?“. „Protože jsme Římané!“ odpověděli mu a on jim řekl „a“? Neměli totiž armádu ani moc mu vzdorovat. A přesně v takové pozici je dnešní EU. Jsou slabí a bezbranní před Erdoganem, který má v Evropě miliony Turků věrných Turecku a ne Evropě.
Vy sám jste opakovaně navštívil Turecko, jak byste popsal své pocity?
Asi to bude od bývalého muslima znít divně, ale nemohu si na Turecko stěžovat. Naopak jsme se tam cítil bezpečněji, než když jsem byl v Paříži nebo některých čtvrtích Mnichova či Vídně. Mezi muslimy v Turecku jsem se prostě cítil bezpečně, ať jsem již byl v turistických centrech nebo cestoval po středním Turecku.
Z toho, co jsem osobně viděl a zažil, si myslím, že je chyba démonizovat Turecko jako čistý islámský stát a Erdogana jako prototyp islamisty. Vždyť je to přesně naopak. Erdogan největší skutečné islamisty pozavíral do vězení při čistkách po nezdařeném vojenském puči. Jistě dnešní Turecko klade důraz na islám, ale úplně v jiném kontextu, než je tomu v Saúdské Arábii nebo Íránu. Pokud je dnešní Turecko někomu podobné, tak spíše Rusku a jeho důrazu na křesťanství.
Podle mne je vývoj v dnešním Turecku spíše podobný vývoji ve Španělsku či Portugalsku na počátku 20. století, kdy se tam etablovaly vlády spojující nacionalismus a náboženství. Přesně to dělá Erdogan i v Turecku. Můžeme to vidět na každém kroku v Turecku – vypjatý nacionalismus a hrdost na turecký islám.
Turecký islám? Jak odlišný je od klasického islámu?
Radikálně. Turecký islám je hodně ovlivněn pravoslavným křesťanstvím a byzantismem. Je to islám pozměněný ve staletích styku Turků s Evropou a hlavně pravoslavnou církví. Z venku vypadá jako islám, ale kdo se o islám více zajímá, snadno pozná ten rozdíl. V tureckém islámu, hlavně na venkově, nacházíme také spoustu zvyků a tradic z dob před islámem, kdy byli Turci kočovníky. Turecko je vlastním civilizačním okruhem, který je odlišný i od arabské civilizace, jediné, co je pojí, je islám, a to jen povrchně. Myslím si, že v turecké společnosti převáží názor, který převážil i v dnešním Rusku, názor, že Evropa sice dosáhl a dočasně ekonomické a kulturně vyšší úrovně než oni, ale dlouhodobě je Evropa za zenitem a příští generace již budou jen svědkem úpadku Evropy. Proto ta sebejistota Rusů a Turků. Oni vědí, že čas hraje pro ně.
V jakém směru si myslíte, že je Evropa v úpadku?
V jednoduchém. Nejenže Evropané nerodí dost lidí, aby přežili, ale ani nemají žádnou ideologii, kterou by dali imigrantům, kteří jdou do Evropy. Naopak říkají muslimům: „Zůstaňte muslimy.“ Evropa tomu říká multikulturalismus. A po desetiletích multikulturní politiky dnes mají miliony Turků v Německu, Nizozemí a dalších zemích. A muslimů a Afričanů mají dnes v Evropě desítky milionů. A komu jsou tito lidé spíše věrní? Islámskému autokratovi Erdoganovi? Kultuře Afriky? Nebo evropským zemím, které před jejich očima upadají a zanikají?
Ale je to ještě horší. Oni mají ideologii – islám, kterou nesou do Evropy. Jako muslimové jsou vedeni k tomu, že jsou lepší, nadřazení nevěřícím Evropanům. Jsou vedeni k tomu, že Evropa vymírá a zavrhla svou křesťanskou identitu. Takže nejen migraci nahrazují vymírající Evropany a islám nahrazuje u Evropanů zapuzené křesťanství. Kolega Martin Janeček tomu říká, že příroda nemá ráda vakuum, a tak ho zaplňuje.
No, představte si muslimské vládce, nejen tureckého prezidenta Erdogana, jak vidí rostoucí počty muslimů v Evropě. Vidí je podobně, jako Hitler viděl sudetské Němce, jako pátou kolonu uvnitř Evropy. Vlastně si myslím, že Evropě se vrací to, co provedli nám. Předhodili nás nacismu a sami jsou dnes předhozeni islámu.
Myslíte si, že je nějaká šance, jak ještě zachránit Evropu?
Myslím si, že abyste začali uvažovat o záchraně, musíte si nejprve uvědomit, že jste v průšvihu. Ovšem většina našich spoluobčanů, nejen politiků, ale i běžných lidí, si to neuvědomuje. Myslí si, že jen strašíme, zveličujeme a vyvoláváme zbytečnou paniku, když varujeme před tím, kam dnešní situace vede. Napsal jsem o tom knihu Eurabia – Mýtus nebo realita? A tam jsem to jasně dokázal fakty, ale reakce mých kritiků byly přesně, jak výše popisuji – bagatelizace, zesměšňování a tvrzení, že islám a imigrace z jiné kultury není problém.
Upřímně řečeno, běžte říci indiánům do Ameriky, že imigrace Evropanů do Ameriky pro jejich civilizaci nebyla problém a katastrofa. Ale jeden rozdíl zde je, evropští imigranti přicházeli z vyspělé civilizace a pozvedli Ameriku, ale to, co se dnes děje, je imigrace z civilizace stojící níže než naše civilizace a místo rozvoje nám přináší úpadek. Proto ani Erdogan nebude dlouho trpět tyto imigranty u sebe. Co přinášejí Turecku? Jen problémy, až nebudou pro tureckou politickou elitu potřební, tak je vyžene. Buď do Evropy, nebo tam odkud přišli, ale spíše do Evropy, aby svým rivalům v Evropě škodili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík