Pane doktore, zabýváte se dlouhodobě i mediální komunikací. Jak zvládají česká média současnou krizi a jak se jim daří být objektivní a nezávislá?
Za mě zde pozitivně působí tržní konkurence, protože čtenáři a spotřebitelé si vybírají to, co chtějí vidět, a omezují to, co ne. Některá naše média v počátcích krize fakticky přestala informovat a pouze fandila, nicméně jsem přesvědčen, že tak, jak krize trvá již více než měsíc, se v dobrém slova smyslu stabilizovala. Mezi těmi seriózními tak dnes už nenajdeme ta, která by přebírala čistě ukrajinskou tezi. A ruská propaganda je potlačená i v rámci řetězových e-mailů, což bylo její nejproduktivnější médium.
A co v zahraničí? Který informační zdroj pokládáte vy za důvěryhodný? Kde čerpáte informace pro adekvátní vlastní hodnocení?
Ono platí nejen pro tuto válku, ale pro jakoukoli jinou krizi to, že nejlepší informace poskytuje ten, kdo má nad situací nadhled; pro mě osobně je to arabská zpravodajská síť Al Jazeera a izraelský deník Jerusalem Post.
Myslíte si, že se najde něco, v čem by vládní koalice nemusela být dostatečně spokojená s prací ČT?
Rád bych věřil tomu, že Česká televize, stejně jako ostatní veřejnoprávní média, je na politicích nezávislá, a to bez ohledu na to, kdo je právě u moci, a „nespokojenost“ ze strany vlády je tak spíše svým způsobem vyznamenání, než aby šlo o problém.
Ať je to, jak chce, obsazení Rady ČT je celkem ožehavé téma. Obecně, proč tomu tak je?
Protože politici jednoduše věří tomu, že prostřednictvím kontrolního orgánu mohou ovlivňovat obsah média, jeho dlouhodobý trend a vyznění. Jenže skutečné obsahy se tvoří spíše personálním složením samotných redakcí, a to je velmi různorodé.
Obsah médií je a bude stále více regulován. Přinese to efekt, který autoři cílených omezení očekávají?
Těžko říct, co jsou omezení a záměry. V každém případě jedním ze základních pilířů naší civilizace je svoboda slova a projevu – a pokud se omezuje v oficiálních médiích, ventiluje se v těch neoficiálních. V minulosti takto fungovaly blogy, pak agregační služby, potom sociální sítě a nejnovější krize na Ukrajině ukázala vzestup specifických služeb dříve pro zasílání zpráv, konkrétně systému Telegram.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá