Jaký je Váš názor na účast českých vojáků v Afghánistánu?
Já si myslím, že na rozdíl od Iráku, což byla doopravdy podle mého názoru nezodpovědnost a bylo rozumné, že se Česká republika držela zpátky v angažovanosti v téhle válce, tak ta afghánská mise je plně v souladu s bezpečnostními zájmy České republiky. Hrozba, kterou představuje hnutí Tálibán, je vážná. Oběti vojáků jsou samozřejmě tragédií, zejména pro jejich rodiny, ale i tak si myslím, že to je nezbytná daň, kterou musíme platit za to, že máme spojenecké zavázky a měli bychom být spolehlivým a důvěryhodným spojeneckým partnerem.
Takže v Afghánistánu se opravdu bojuje za Prahu, jak říká prezident Miloš Zeman?
To je jedna z mála věcí, v nichž bych s prezidentem Zemanem skoro souhlasil.
V jedné z diskusí jsem zaregistroval názor, že Spojené státy budou v Afghánistánu bojovat do posledního českého vojáka. S tím souvisí názory, že to je válka USA, jejíž beznadějnost už jiné státy poznaly a své vojáky stáhly či stahují, jen my ne. Tihle diskutující píší o tom, že jde o žoldáky, kteří na cizím území bojují za zájmy jedné velmoci. Co si o tom myslíte?
To podle mého pravda není. Odchod vojsk NATO byl koordinován s ostatními členskými státy a v tomhle smyslu si myslím, že česká mise není výjimkou. A vyčítat vojákům, že jsou žoldáci, je svědectví o tom, že si ten dotyčný vůbec neuvědomuje, k jakému vývoji v armádě došlo. Moderní armáda nemůže být jiná než profesionální a placená, protože složitost techniky, kterou ti vojáci obsluhují, je taková, že představa, že běžný voják základní služby s pártýdenním výcvikem by byl schopný obstát v boji, je naprosto směšná. Celý argument, který spočívá v tom, že se vyčítá lidem nasazeným v Afghánistánu, že jsou žoldáci, je falešný od samého počátku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník