Starostové + TOP 09 o sobě dali vědět v kampani před eurovolbami, když vydali volební spot připomínající scénku z filmu Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Ve scénce Jan Hrušínský hledá „proevropskou“ školní třídu, v té ho nadšeně vítají Jiří Pospíšil, Eva Holubová, Kateřina Jacques a další. Na chodbě pak Hrušínský bije holí člověka, nápadně připomínajícího Jiřího Ovčáčka. Jaký dojem na vás klip udělal?
Takto nějak si představuji synonymum trapnosti. Samozvaní demokrati se zřejmě snažili být vtipní, chtěli se přiblížit lidem formou notoricky známé scénky a zapůsobit na ně formou lidové zábavy. A označení lidová zábava nemyslím nijak pejorativně. Z klipu na mě více než naprosto nepovedený a trapný humor kopírující originál vyzařuje jejich nenávist k jinému názoru, než je ten jejich. Je docela všeříkající, že ono sprosté slovo z originální scénky nahradili tvůrci/producenti slovem Brexit. Zřejmě je tedy pro ně sprostým slovem a analogicky větší polovina Britů sprosťáky. Když Jan Hrušínský hledá „proevropskou“ třídu, opět se setkáváme s demagogií, kdy je slovo proevropský účelově zaměňováno za slovo proevropskounijní.
Pomyslnou třešničkou je pak závěr, kdy podle všeho stylizovaný Jiří Ovčáček zcela adekvátně a přesně osloví Jana Hrušínského jako soudruha a ten ho udeří holí. Tak si zřejmě Starostové, TOP 09 a jejich angažovaní soudruzi umělci představují demokracii. Nechci spekulovat, ale dle mého Rudolf Hrušínský a Jiří Kodet z uvědomělého Jana musejí při svém odpočinku rotovat jak centrifugy.
Sám režisér Jan Hřebejk pro změnu natočil spot pro českou Kancelář Evropského parlamentu, ve kterém pobaveně prosí euroskeptické voliče, aby v květnu raději zůstali doma. Jak na vás působí Hřebejkovo poselství?
Demokracie je krásná věc, ale jen když je po našem. Tohle by si „Honza Hřebejk“, jak se nám sám familiárně představuje v klipu, mohl vytetovat na předloktí. Zřejmě do demokrata ještě nedospěl, což je při jeho věku dosti zarážející, spíš až žalostné. Poselství nedemokrata Hřebejka je pro mě zcela nepřijatelné a do nebe volající. Pokud prosí občany s jiným názorem – než je ten jeho (nebo jeho donátorů) – aby nechodili k volbám, pak mám za to, že by se mu muselo líbit za minulého režimu. Tehdy sice občané chodili k volbám ve velkém počtu, ale volili jen tu jednu „správnou“ stranu. Podobně jako si nyní přeje pan Hřebejk.
A co říkáte na to, že instituce placená z peněz všech daňových poplatníků vyrábí kampaň, ve které prosazuje jeden názor a navrhuje těm, kteří jej nesdílejí, aby k volbám nechodili?
Evropská unie, Evropský parlament, Evropská komise a většina těch nekřesťansky přeplácených úředníků a na ně napojených lobbistů touto aktivitou opět ilustruje, že její propagandistická mašinérie snažící se tento socialistický projekt s nepředstavitelnou mírou korupce (jež je eufemisticky nazývána dotacemi) udržet při životě si nezadá s jinými, kterým byla historie svědkem. A nejedná se o první takovou aktivitu. Loni například Evropská komise vyhlásila soutěž o nejlepší fotky v rámci kampaně #EUinmyRegion. Jejím cílem bylo ukázat, jak EU pomáhá zlepšovat život obyvatel v regionech. Zájemci měli najít ve svém regionu projekty, které pomáhala financovat EU (jako by sama generovala nějaké vlastní peníze) a udělat dvě fotky: jednu se samotným projektem a druhou s informační tabulí o evropském financování. Třicet nejlepších fotek pak mělo vytvořit putovní výstavu po Evropě. Geniální PR, chcete-li spíše propaganda, za naše peníze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs