Tunel OKD očima člověka, který kauzu detailně sleduje deset let: Sobotka a Urban s privatizací pospíchali. A měli k tomu velmi dobré důvody

17.08.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR „Celý život dřeli na to, aby jejich podnikové byty stát daroval několika vyvoleným miliardářům,“ bije do kauzy, kterou se zabývá deset let, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Roman Macháček, předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.cz. Ukazuje na konkrétní politiky, kteří se kauze OKD věnovali, a na odstrašující příklady. Vysvětluje, proč lidé přestávají věřit, že se v naší zemi mohou domoci spravedlnosti. V současné době se Macháček podílí na činnosti parlamentní vyšetřovací komise: „V nejbližších dnech se také chystáme navrhnout další osoby, které by měla komise vyslechnout, a další otázky, kterými by se měli v komisi zabývat.“

Tunel OKD očima člověka, který kauzu detailně sleduje deset let: Sobotka a Urban s privatizací pospíchali. A měli k tomu velmi dobré důvody
Foto: Daniela Černá
Popisek: Protest horníků v Ostravě

V souvislosti s verdiktem Nejvyššího soudu v kauze H-System se více začalo hovořit o problémech 90. let. Než se dostaneme konkrétně k OKD, s jakým dojmem jste sledoval verdikt Nejvyššího soudu o tom, že se bývalí klienti zkrachovalé společnosti musí z Horoměřic vystěhovat? Družstvo Svatopluk podalo ústavní stížnost. Poté, co jste roky chodil po soudech kvůli kauze bytů OKD, jaký je váš zkušený odhad, jak tohle dopadne?

Podstata kauzy H-System spočívá v tom, že 9/10 majetku této ve své době významné společnosti bylo vytunelováno, přesněji řečeno rozkradeno. Dnes se snaží bývalí klienti podělit o to málo, co zbylo, a spravedlivé řešení se hledá obtížně. 

Stát se musí podívat na to, kde majetek zmizel, a pokud se prokáže, že se majetek zkrachovalé společnosti prodával pod cenou, nebo dokonce, že zde operovala nějaká konkurzní mafie, musí zodpovědné osoby pohnat neprodleně k trestní odpovědnosti a majetky zajistit.

Je také nepřijatelné, aby lidé, kteří investovali do dostavby domů své prostředky, o ně přišli.

A názor, že by měl obyvatele Horoměřic odškodnit stát? Můžeme říct, proč alespoň jednou nedotovat spravedlnost. Na druhé straně protiargument zní: A co ti ostatní? Premiér Andrej Babiš i v rozhovoru pro iDnes.cz uvedl: „Dnes někteří říkají, že by to měl stát zaplatit, ale já jsem si nechal vytáhnout všechny věci, co se tu v minulosti staly v devadesátých letech – kauza Union banka, tam přišlo 75 tisíc věřitelů o 17 miliard, kauza Trend, litoměřické fondy, Agrobanka, IPB, Harvardské fondy, CS fondy, Motoinvest, Futurum Aurum, kampeličky, Key Investments... Těch kauz, kde lidi přišli o peníze, je mnoho. Týká se to statisíců lidí. A my nemůžeme říci teď těmto lidem, že to uhradíme, to není možné. Na druhé straně bychom se měli o to zajímat, protože lidské osudy nám nemohou být lhostejné. A v tomhle směru už to, že se o to stát zajímá, tak ti lidé mohou mít lepší pocit.“

Je povinností našich politiků zajímat se o své občany a voliče a jsem rád, že si to alespoň někteří politici uvědomují. Jen zájem ale nestačí. Náš stát se musí chovat jako dobrý hospodář a nemá peněz na rozhazování.

Proto musí v prvé řadě velmi důrazně vymáhat peníze po těch, kteří je našim občanům, nebo našemu státu odcizili, to se ale neděje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…