Už jsou to tři roky, co českou politiku ovládlo téma migrace. Někdy slýcháme, že to bylo zbytečné a zástupné téma, protože tu skoro žádní migranti nebyli. Jak to tedy nakonec rozsoudit? Hrozí zničení Evropy, jak někdy slýcháme? Ubráníme se?
To si můžeme říci tak za třicet let při zpěvu muezzina rozléhajícího se od německých hranic... Jak vidíte, černý humor je mi docela blízký.
Zatím jsme vyčerpali z EU zhruba 700 miliard korun na dotacích. Zastánci členství v EU to považují za důkaz své pravdy, kritici členství poukazují na zbytečnost dotovaných projektů, které beztak musíme spolufinancovat. Zastánci EU též tvrdí, že je důležitý filozofický rozměr členství v EU a jeho význam pro demokracii u nás. Odpůrci EU argumentují, že EU nám vnucuje svou politickou agendu a naši svobodu omezuje. Jak na tyto dohady nahlížet?
Budete-li ten, kdo něco z těch prostředků získal, jste spokojen, ostatním je to vcelku jedno, a ti, co na tom prodělali, jsou naštvaní. Nepovažuji toto téma za rozhodující pro hodnocení přínosu EU pro českou společnost.
Bylo by pro nás opuštění EU katastrofou? A pokud nám bude EU vnucovat imigranty a bude pokračovat Schengen s volným pohybem osob včetně migrantů a teroristů, nebude jedinou šancí EU opustit?
Kdyby se proti nám ostatní domluvili, tak určitě. Proto je důležité hledat spojence a vědět, co bude krokem B a C, až uděláme krok A. Kromě toho stále doufám, že obyvatelé Evropy nejsou ovce pasené bruselskými pasáčky a ještě neřekli poslední slovo.
Je možné, že státy středovýchodní Evropy ustaví nějakou svou vlastní konfederaci? Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Slovinsko. Případně ještě Polsko či Bavorsko a Sasko…
To nenastane, protože jmenované státy mají vlastní zájmy, historické zkušenosti a životní úroveň občanů; že se náhodou shodujeme v pohledu na migraci, neznamená, že budeme schopni spolupracovat i v jiných problematikách.
Sociolog Daniel Prokop publikoval nedávno studii, dle které dorostla do věku 50 let života generace, která sice uvítala listopad 89, ale nyní volí Babiše a Zemana, protože je systémem zklamaná. Dává dnešní doba, třeba poslední rok, důvod zříkat se listopadových hodnot a přistupovat na politiku Zemana a Babiše?
Mně je 53 a volím KSČM, vím proč a rád všem doporučím volit taky KSČM. (smích)
Liberálně orientovaní pozorovatelé nechápou, proč Češi, kteří se mají tak dobře, podporují „populisty“, jako jsou Zeman či Okamura, a slyší na to, o čem jsme už mluvili, že se o ně Andrej Babiš postará. Čím to je?
Až se Češi budou mít tak dobře jako liberálně orientovaní pozorovatelé, budou se asi taky divit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík