U huby vezmou i nás. Proto fandit Němcům. „Na světlo vyjde takové špíny a takové lži...“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

09.01.2024 12:41 | Rozhovor

VIDLÁKŮV TÝDEN Proč fandit protestujícímu německému zemědělci? „Pokud Němci prohrají svoje dotace, tak vezmou u huby i ty naše. Když je možné zavádět grýndýl v Německu, tak je to možné i u nás. Kousek vedle je Ukrajina, která produkuje obilí o dost laciněji, než u nás. Pokud němečtí sedláci prohrají, dojde i na ty české. O to se německá vláda postará. Možná nemůže svým zemědělcům dát dotace, ale může se postarat, aby o podporu přišli i ti čeští,“ soudí moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik, zvaný Vidlák. „Rok 2024 bude rokem odhalení. Rok, který vynese na světlo takové špíny a takové lži, že budeme všichni potřebovat zvlášť velké balení kinedrylu i endiaronu,“ sdělil též ParlamentnímListům.cz.

U huby vezmou i nás. Proto fandit Němcům. „Na světlo vyjde takové špíny a takové lži...“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Protest německých zemědělců

Dnes máme práce jak na kostele, řekl bych. Tak předně němečtí zemědělci blokují města i dopravní uzly v Německu. Stát jim slíbil dotace a daňové úlevy, které ovšem nemůže splnit, protože nejvyšší soud to zakázal. Protestující tvrdí, že bez těchto prostředků nejsou rentabilní. Tak tedy, co přesně německému zemědělci hrozí a v jaké je pozici?

Německá zemědělská prvovýroba se od té české dost liší. Naši pravidelní čtenáři si jistě vzpomenou, jak jsem psal o tom, že u nás potřebuje zemědělská rodina pět set hektarů, aby se uživila. Naše zemědělství je prostě velkovýroba, ve které pracuje zhruba devadesát tisíc lidí. Německo je zemí sedláků a malých farem, které mají pětkrát menší rozlohu než ty naše. Jak je možné, že se v Německu uživí zemědělská rodina na padesáti hektarech i méně? Na německém hektaru nevyroste větší úroda než na českém hektaru. 

Ano, je to díky vysokým dotacím a různým daňovým úlevám. Díky tomu je v Německu na počet obyvatel víc zemědělců než v Česku a mají i víc traktorů. Německý grýndýl je také mnohem přísnější než tady u nás. Ohrožuje existenci velkého množství lidí. Ti navíc dobře vědí, že co si nevybojují sami, to nebudou mít. A tak naleštili traktory a vyjeli na Berlín. Kdy jindy, než teď v zimě. V dubnu budou muset obdělávat pole. Teď mají čas na protesty, tak je dělají. Pokud to totiž takhle půjde dál, tak o svoje krásné statky brzy přijdou. Neviditelná globální ruka trhu je v Německu stejně nemilosrdná jako u nás.
 
Vy častokrát láteříte, že němečtí zemědělci a potravináři mají oproti českým vyšší dotace. Teď ale jejich boj chápete. Čím to? Nepomohlo by nám, kdyby jim německý stát ty dotace nedal?
 
Jo, kdyby existoval jen česko-německý zemědělský trh, tak bych asi byl škodolibý, protože jakékoliv poškození Němců by byla naše výhra. Ale pokud Němci prohrají svoje dotace, tak vezmou u huby i ty naše. Když je možné zavádět grýndýl v Německu, tak je to možné i u nás. Kousek vedle je Ukrajina, která produkuje obilí o dost laciněji, než u nás. Pokud němečtí sedláci prohrají, dojde i na ty české. O to se německá vláda postará. Možná nemůže svým zemědělcům dát dotace, ale může se postarat, aby o podporu přišli i ti čeští. Obě vlády pak rukou společnou a nerozdílnou zařídí ukrajinský import a zkáza bude dokonána. Ostatně... u nás nemá být zemědělství, protože je to fůůj pro zajíčky a myšičky. Krávy navíc prdí a prasata smrdí. Všechno dovezeme, nicht wahr? 
 
Já jsem pro zrušení dotací pro všechny. Anebo pro stejné dotace pro všechny.  Ale v této chvíli mám pochopení pro ty, kteří se topí a snaží se chytat stébel. 
Daniel Sterzik (Vidlák)

Farmáři svého času zamávali politickou situací i v Nizozemsku. Tam jim už přímo naznačovali, že zejména živočišná výroba ohrožuje boj proti klimatické změně. Je zemědělec v Evropě pořád taková síla, která může měnit poměry? Nejen tím, že před parlament vyklopí hnůj, ale tím, že si získá veřejnost?

To je prostě lidský instinkt... Po stovky generací jsme si v potu tváře dobývali svůj chléb. Blahobyt je tu sotva sto let. Ještě můj dědeček měl jako dítě často hlad. Máme to v sobě. Cítíme, že bez polí a zemědělství to nejde. Cítíme, že půda není sprostý materiál, ale Gaia – matka Země. Cítíme, že není možné odevzdat do cizích rukou to nejzákladnější – jídlo. 
To, co může měnit poměry, to není sedlák jako člověk, ale sedlák jakožto instituce.  Jídlo je základ všech základů. Už jsem tu psal, že od revoluce nás dělí tři teplá jídla.  Abyste svoji potravinovou bezpečnost odevzdal do cizích rukou a vzdal se kontroly nad ní, to musíte být magor anebo liberál. Normální člověk si základy své vlastní civilizace nepodkopává. To je ta síla, která je schopná vyhrát volby v Nizozemí a zastavit Německo pomocí traktorů. I u nás tato síla existuje a je také velmi silná. Normální člověk si nepodřezává větev, na které stojí všechny výdobytky civilizace. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to tak, liberální vláda a media jsou na zvracení, nic než propagandu a lži neumí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 09.01.2024 13:45:52

|  13 |  0

Další články z rubriky

Prezident se zase „vyznamenal“, média to nezajímá. Ale do Klause i Zemana kopali ostošest

7:45 Prezident se zase „vyznamenal“, média to nezajímá. Ale do Klause i Zemana kopali ostošest

TÝDEN V MÉDIÍCH Mediální analytik Petr Žantovský se zaměřil na prezidenta. Konkrétně na to, jak si p…