Nechal jste se nedávno v Poslanecké sněmovně slyšet, že byste výměnu ministrů uprostřed koronavirové krize viděl jako nerozumnou. Co říkáte opětovné výměně na postu ministra zdravotnictví, kdy rezignoval Petr Arenberger a vystřídal ho Adam Vojtěch, který se do funkce vrací?
Co na to říkám? Je to selhání premiéra, který není schopen vybrat kvalitní ministry, kteří by byli schopni plnit si své zákonné či jiné povinnosti, tak aby nemuseli rezignovat.
Selhává podle vás premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém slibu, že bude mít vládu odborníků?
Ano, jednoznačně. Respektive nejenom v tom, že bude mít vládu odborníků, ale také v tom, že je dobrým manažerem, protože z hlediska lidských zdrojů rozhodně dobrým manažerem není.
Považujete uvedené důvody Petra Arenbergera k rezignaci jako důvěryhodné? Tedy mediální tlak a podobně?
Zjevně se ukázalo, že jeho majetkové přiznání nebylo dostatečně v pořádku, to je jedno pochybení. Z odborných pochybení můžeme vybrat současné rozsudky soudu, které pravidelně ruší různá nařízení a rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví a která také ukazují na poměrně zásadní pochybení, jež by sama o sobě byla dostatečná minimálně o výměně či změně v postupu ministerstva hovořit.
Překvapilo vás, že se na post vrací Adam Vojtěch?
Mě u této vlády už nic nepřekvapí.
Vláda předložila Poslanecké sněmovně novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví. Její součástí je zavedení povinnosti prokázání se platným testem, potvrzením o očkování či o prodělané nemoci covid-19 v případě, že se dotyčný člověk chce zúčastnit veřejné nebo soukromé akce, hodlá navštívit konkrétní prostor včetně provozoven za úhradu. To se však netýká pouze koronaviru, ale jakékoliv infekční nemoci, případně i neznámé. Zároveň očkování proti covidu-19 má být zapisováno do očkovacího průkazu dětí a tak dále. Někteří odborníci varují, že jde o neobhajitelné omezování svobod a práv, přípravu dětí na očkování a podobně. Jak návrh hodnotíte vy?
Je naprosto nepřijatelné, aby se taková nová, navíc obecná povinnost a vztahující se potenciálně ke všem infekčním nemocem, zaváděla. Navíc aby se zaváděla takovým způsobem. Sněmovna právě odmítla legislativní nouzi, což znamená, že tento zákon se podle všeho na aktuálně probíhající schůzi projednávat vůbec nebude. To je, myslím, poměrně jasný signál.
Domníváte se tedy, že pokud by se podobný zákon měl projednávat, nemůže procházet zrychleným procesem?
Nějakým urychleným řízením něco takového samozřejmě procházet může, protože můžeme očekávat, že brzy přijde nařízení z Evropské unie, které by mělo směřovat k tomu, abychom mohli cestovat, abychom měli nějaký vzájemně uznatelný doklad o prodělané nemoci, očkování, dostatku protilátek nebo o negativním testu. Za nás je důležité, aby všechny tyto možnosti existovaly. Tedy abych mohl prokázat, že mám protilátky, i když jsem prodělání covidu nezaznamenal. Stejně tak je pro nás důležité, aby covid pas nebyl nutně elektronický, aby se člověk mohl prokazovat i papírovou formou a aby existovala dostatečná ochrana osobních údajů, ať už při jejich předávání jiným agenturám nebo předávání poskytovatelům služeb, které je budou nutně vyžadovat.
To jsou všechno témata, která je třeba projednat. Dovedu si představit zrychlený postup, pokud bude předem jasná dohoda na tom, co to bude, jak se budou předávat informace, a vše bude zaměřeno na současnou situaci. Ale nemůže se to stát tak, že na konci jednoho týdne přiletí nový zákon v legislativní nouzi a bude se očekávat, že ho na začátku dalšího týdne projednáme a schválíme. Tak se to dělat nedá.
Znamená to, že v současné podobě, v jaké šel zákon do Sněmovny, je pro vás nepřijatelný?
V takovéto podobě je určitě nepřijatelný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová