USA nechtějí do války. O příměří na Ukrajině už se jedná. Syruček vybírá ze svých zdrojů

09.11.2024 10:57 | Rozhovor

Neuspěchejme dobu. Trump a Putin se jistojistě někdy v brzké době setkají nebo si alespoň přímo zavolají. Oficiální diplomatické zprávy jsou něco jiného než zákulisní diplomacie. Spojené státy nechtějí být přímo zataženy do války, a to ani konvenční, natož jaderné. Na druhé straně, USA mají po světě na 800 vojenských základen. Uvádí to v rozhovoru pro ParlamentnListy.cz spisovatel literatury faktu a bývalý novinář Milan Syruček.

USA nechtějí do války. O příměří na Ukrajině už se jedná. Syruček vybírá ze svých zdrojů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jak se podle vás bude staronový prezident USA stavět k rusko-ukrajinskému konfliktu? Putin mu prý oficiálně přímo neblahopřál, jen během čtvrtečního vystoupení ve Valdajském diskusním klubu v Soči na jeho adresu pronesl, že mu gratuluje. Diplomatické zdroje ale hovoří o něčem jiném, zdravici prý poslal třeba i ruský ministr zahraničí Lavrov...

Tu otázku bych rozdělil. Pokud se týče Putinova blahopřání Trumpovi ke znovuzvolení prezidentem USA, chtěl bych poznamenat, že Trump Putinovi blahopřál k jeho znovuzvolení například už v roce 2018. Je to běžná mezinárodní praxe a bylo by více než podivné, kdyby to Putin neučinil i nyní, a to zcela otevřeně v přímém telefonním rozhovoru a s nabídkou se v dohledné době sejít. 

A pokud se týče Trumpova vztahu k rusko-ukrajinskému konfliktu, americký prezident se několikrát vyjádřil, že nebudou za Ukrajinu bojovat američtí chlapci. To znamená, že do této války nehodlají USA přímo vstoupit, a to ani prostřednictvím NATO. Taková eskalace by vedla zákonitě k použití jaderných zbraní a tím fakticky ke třetí světové válce.

Marně na počátku 90. let ukrajinský parlament dvakrát hlasovat pro to, aby Ukrajina nepředala jaderné zbraně na svém území Rusku – v té době jsem na Ukrajině působil a téměř denně jsem se setkával s tehdejším ukrajinským ministrem zahraničí Zlenkem, který mi podrobně referoval, jak urputný je boj o to, aby Ukrajina měla či neměla jaderný potenciál, který byl v tehdejší době třetím nejsilnějším ve světě. Na společný rusko-americký nátlak se ho Ukrajina vzdala a asi to bylo správné, dnes jsme už mohli být ve třetí světové válce.

Ale USA nechtějí být zataženy ani do konvenční války a proto se snaží, aby Ukrajina s Ruskem uzavřely co nejdříve příměří. Podle mých informačních zdrojů se na tom již pracuje, ale je to velice složité, výchozí stanoviska obou stran jsou pro tu druhou zatím nepřijatelná. Více zatím nemohu prozradit. A nejsem jako Miloš Zeman prognostik, abych odhadoval výsledek.

 
A Trumpův aktuální vztah k evropským strukturám a k NATO?
 

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

89%
hlasovalo: 16400 lidí
Tím odpovídám i na další otázku, související s Trumpovou politikou vůči Evropě a potažmo k NATO. Mají na to dost času. Americký prezident je volen na čtyřleté období. Vladimír Putin má ještě více času; po změně ústavy v roce 2020 zůstává prezidentem až do roku 2036 a vzhledem k tomu, že mu je 72 let, může spokojeně vládnout. Mimochodem, Winston Churchill byl znovu zvolen britským premiérem, když mu bylo sedmasedmdesát. Toho ovšem držely denně láhev whisky a deset až dvanáct doutníků. Putin nekouří ani nepije alkohol, zato pořád sportuje a dokonce pěstuje mimo jiné judo. Zato podléhá okultismu, stejně jako tomu bylo u Stalina a Hitlera.
 
Alfou a omegou ale jistě bude jihovýchodní Asie – a nejen Čína, že?
 
Trumpův vztah k jihovýchodní Asii a vůbec k dalším oblastem světa se bude vyvíjet podle toho, jak se mu podaří naladit vztah s Pekingem. Nezapomínejme, že USA mají po světě na osm set vojenských základen, což nemá žádný jiný stát. Obrazně řečeno, hranice USA jsou hranicemi naší planety – i proto USA tolik usilují o to, aby se zabydlely i na jiných planetách. Sice nestihly mít jako prvního svého Gagarina, ale mají rovněž své, a kupodivu ve spolupráci s ruskými... když to nejde na Zemi, jde to alespoň ve vesmíru.
 
Co připravujete v této době? Vím, že si, obrazně řečeno, nedáte pokoj.
 
Dal jsem si osobní závazek do svých sta let vydat čtyřicet knížek – zbývá mi tedy ještě osm let a vyšlo mi 36 knih. Nyní mi vyšla kniha s názvem Archivy vydávají svá tajemství, pro tisk se připravuje knížka Svět kolem nás, jak ho neznáme, je to o tom, jak jsme nevšímaví dokonce ke svému bezprostřednímu okolí. A o dalších dvou knihách zatím jen uvažuji.
 
Na Sahaře jsem se málem utopil ve věčně pohyblivém písku, zažil jsem bezprostředně čtyři války. Za léta života jsem prakticky projel celý svět, všechny kontinenty. Už mi zbývají jen Japonsko a Austrálie. Hrozně rád bych se tam podíval, ale nevím, zda mi to rodina dovolí. Prý jsou Japonky a Australanky příliš svůdné. Pravil Milan Syruček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…