Nedávno jste se vrátil z Polska. To staví největší armádu v Evropě, ale na dluh. Je to prozíravé?
Je to typicky polské. Jejich dějiny jsou hnány dvojím sentimentem. A to negativním vztahem jak k Rusku, tak i k Německu. Obě země mohly za to, že Polsko více než sto let jako samostatný stát neexistovalo. Pakt Ribbentrop–Molotov je na polské scéně velmi silný argument. Fakt, že Polsko buduje tak silnou armádu a na dluh, se tam setkává s velkým pochopením. Jde o polské řešení a jsou přesvědčeni, že jdou správným směrem.
Je dnešní geopolitické rozložení nastavené tak, že na jedné straně stojí Severoatlantická aliance (NATO) a na druhé uskupení Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika (BRICS)?
NATO je pevně svázáno dvěma pouty. Prvním je právní smlouva, která vede k vybudování systému kolektivní obrany. Víme, že když dojde k útoku na některý ze států Aliance, jsou všechny země povinné poskytnout pomoc včetně pomoci vojenské. Za druhé jde o spojení zemí západních demokracií, tedy zemí, kde se vládne stejným způsobem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský