Nedávno jste se vrátil z Polska. To staví největší armádu v Evropě, ale na dluh. Je to prozíravé?
Je to typicky polské. Jejich dějiny jsou hnány dvojím sentimentem. A to negativním vztahem jak k Rusku, tak i k Německu. Obě země mohly za to, že Polsko více než sto let jako samostatný stát neexistovalo. Pakt Ribbentrop–Molotov je na polské scéně velmi silný argument. Fakt, že Polsko buduje tak silnou armádu a na dluh, se tam setkává s velkým pochopením. Jde o polské řešení a jsou přesvědčeni, že jdou správným směrem.
Je dnešní geopolitické rozložení nastavené tak, že na jedné straně stojí Severoatlantická aliance (NATO) a na druhé uskupení Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika (BRICS)?
NATO je pevně svázáno dvěma pouty. Prvním je právní smlouva, která vede k vybudování systému kolektivní obrany. Víme, že když dojde k útoku na některý ze států Aliance, jsou všechny země povinné poskytnout pomoc včetně pomoci vojenské. Za druhé jde o spojení zemí západních demokracií, tedy zemí, kde se vládne stejným způsobem.
BRICS je vynucený tah budovat alternativu k Alianci. Nelze však nad ním mávnout rukou jako nad něčím, co je odsouzeno k zániku. BRICS je sice volnější spojení, ale jsou v něm státy, které chtějí demonstrovat schopnost vytvořit alternativu ke světu liberální demokracie. Je to počátek procesu, který ukazuje, že je životaschopný.
Dá se říct, že Ukrajina je válečnou zónou, kde se střetávají zájmy Západu se zájmy Východu?
Je to důsledek dění ve světě. Napřed byl napaden suverénní stát Ruskou federací a začala agresivní válka na Ukrajině. Myslím si, že prezident Putin se domníval, že se Aliance zachová jako v Afghánistánu. Tedy že se rozpadne její soudržnost. V Afghánistánu totiž absolutně selhala. Ale stal se opak. I když hlavní roli hraje ukrajinská rezistence, schopnost bránit svou zemi a umění politické reprezentace držet zemi pohromadě. To vede ke sjednocení Západu, tedy Severoatlantické aliance a Evropské unie tak, jak se vůbec neočekávalo. Ukrajina se stala střetem globálním, ale jako důsledek toho, co se stalo na jeho začátku.
Myslíte si, že při stavu státní pokladny a zmíněného rozložení sil ve světě je moudré nakoupit 24 amerických stíhaček F35?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský