Ukrajinistka Víchová: Pro Rusko není dobré zahájit válku, ale ani zmrazit konflikt

16.05.2015 8:42 | Zprávy

ROZHOVOR Na situaci na Ukrajině se ParlamentníListy.cz ptaly ukrajinistky Lenky Víchové. „Celý svět čeká na to, co udělá Rusko. Z mého pohledu pro Rusko není dobré zahájit válku. Neboť by dál trpělo sankcemi. Není pro něj ale ani výhodné zmrazovat konflikt, protože by muselo živit okupovanou část Donbasu, která nebude mít vliv na politiku Kyjeva. Rusko se podle mého názoru domáhá toho, aby okupované Donbaské a Luhanské oblasti zůstaly v Ukrajině, aby je Ukrajina financovala a zároveň proběhla ústavní reforma. A tato část území mohla ovlivňovat mezinárodní politiku Kyjeva. Což je samozřejmě pro Ukrajinu nepřijatelné,“ uvedla Víchová.

Ukrajinistka Víchová: Pro Rusko není dobré zahájit válku, ale ani zmrazit konflikt
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Po městě chodí skupiny "opolčenců", tedy domobranců

Na svém Facebooku máte nasdílen text z Týdnu.cz, v němž se uvádí, že 95 procent mužů v Kyjevě se vyhýbá vojenské službě. K tomu jste připojila poznámku, že jde o příklad té nejhorší a neprověřené informace. Je fakt, že to by se prakticky vyhýbali vojenské službě téměř všichni muži, což není příliš pravděpodobné. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Přesné číslo takhle z hlavy neznám. Samozřejmě si pamatuji, jak ministerstvo obrany o nich informovalo. Předpokládala bych však, že když někdo tyto údaje používá, že uvede zdroj. To ani není článek Týdnu, jako zdroj je uvedena ČTK, ta uvádí jako zdroj Handelsblatt. Očekávala bych, že někde bude uveden zdroj, přes který se to dá ověřit. Je to naprosto nesmyslná informace. Jak správně říkáte, to by vlastně nikdo z Kyjeva na frontě nebyl. A to není pravda.

Jak hodnotí Ukrajinci schůzku Lavrov – Kerry (ruský a americký ministr zahraničí), která teď proběhla v Soči?

Jsou na to dva pohledy, které se liší. Jeden je, že se určitě děje něco pro Ukrajinu špatného, že se Rusko s Amerikou opět chystá na rozdělení světa. Druhý je, že nic takového se očekávat nedá, a je optimistický. Že Amerika nikdy nebude jednat o Ukrajině jako o obchodu. Protože se objevují i obavy, že Ukrajina se vymění za Sýrii. A právě tento druhý pohled říká, že Amerika nic takového nikdy neudělá a takovéto „dealy“ nejsou pravděpodobné.   

Ve výsledku to teď vypadá na „zmrazený konflikt“, v jehož rámci budou americké sankce pokračovat, stejně jako Rusko bude dál destabilizovat Ukrajinu podporou Donbasu...

Vše záleží na tom, co udělá Rusko. Ono se rozhodne, jestli zůstane zmrazený konflikt, nebo nastane horká fáze. Celý svět čeká na to, co udělá Rusko. Z mého pohledu pro Rusko není dobré zahájit válku. Neboť by dál trpělo sankcemi. Není pro něj ale ani výhodné zmrazovat konflikt, protože by muselo živit okupovanou část Donbasu, která nebude mít vliv na politiku Kyjeva. Rusko se podle mého názoru domáhá toho, aby okupované Donbaské a Luhanské oblasti zůstaly v Ukrajině, aby je Ukrajina financovala. A zároveň aby proběhla ústavní reforma a tato část území mohla ovlivňovat mezinárodní politiku Kyjeva. Což samozřejmě je pro Ukrajinu nepřijatelné. Ale o tohle se podle mého Rusko snaží.

Jak si Ukrajina představuje, že by to mělo být s Donbasem?

Ukrajina si nepředstavuje žádnou autonomii. Pokud se nepletu, tak část Donbasu, která je okupovaná, plus Krym, jenž je okupovaný a anektovaný, je dohromady asi sedm procent ukrajinského území. A Ukrajina si nemůže dovolit, aby sedm procent území diktovalo politiku zbylým 93 procentům území. Tím spíše, že kdyby některý z politiků v Kyjevě přijal nesmyslné podmínky separatistů, okamžitě by skončil. Občanská společnost na Ukrajině by to totiž naprosto nepochopila a nepřijala.

Jak by to tedy s Donbasem mělo proběhnout, měly by se tam konat volby?

Volby se mohou konat. Ukrajina má pro toto území na základě Minsku 2 přijatý zákon. Volby v okupovaném pásmu se ale mohou konat pouze poté, když toto území bude pod kontrolou Ukrajiny, a ne Ruska. Místní volby budou na Ukrajině v říjnu. Je ale otázkou, zda se uskuteční i v okupované části. Velice o tom pochybuji. Protože k tomu, aby tam proběhly volby, se musí nejdříve demilitarizovat okupovaná zóna, vyměnit váleční zajatci. A Ukrajina musí uzavřít rusko-ukrajinské hranice, které dnes nemá pod kontrolou. Jinak je to nesmysl a Ukrajina nemůže garantovat normální průběh voleb v této oblasti.

Hodně se mluví i o špatné ekonomické situaci Ukrajiny. Jak to s ní je?

Nejsem ekonom, a proto se k této otázce nerada vyjadřuji. Je ale jasné, že Ukrajina na tom ekonomicky dobře není. Musím však zároveň říci, že Ukrajinci už zažili mnohem horší období. A to bylo na začátku devadesátých let. Takže to z pohledu Ukrajiny nevidím tak strašně. Ale nedá se říci, že by ekonomická kondice Ukrajiny byla dobrá. Naopak. Je špatná. Tím spíše, že vede válku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…