Úspěch mimo velkoměsto. Jak firma z pohraničí mění pravidla hry v hi-tech technologiích

20.05.2024 17:08 | Rozhovor

Mohlo by se to zdát jako těžko uvěřitelné, ale také v malém okresním městě na jihovýchodě České republiky může již více než sedm dekád působit úspěšná česká společnost, která popírá názor, že k hi-tech technologiím se můžeme dostat jen ve velkoměstech. Jak v srdci Slovácka vyvíjí elektronické systémy, které fungují v extrémních podmínkách, a jaké příležitosti rozvoje nabízí mladým technikům, vysvětluje Jaroslav Hovorka, generální ředitel společnosti MESIT asd., která je nejen členem skupiny OMNIPOL, ale specializuje se i na vývoj a výrobu elektroniky pro letectví, obranu a dopravu.

Úspěch mimo velkoměsto. Jak firma z pohraničí mění pravidla hry v hi-tech technologiích
Foto: Archiv JH
Popisek: Jaroslav Hovorka, generálním ředitel společnosti MESIT asd.

Jak probíhá vývoj elektroniky pro tak náročná odvětví?
 
Každý nový projekt začíná pečlivým sběrem požadavků a analýzou potřeb našich zákazníků. Poté přichází zpracování zadání, které specifikuje podrobné technické parametry a požadované vlastnosti výrobku. Nedílnou součástí přípravy nového vývoje je rovněž časový plán realizace, hodnocení rizik, tržního potenciálu a ekonomický rozbor přínosu projektu. Následuje fáze tvorby koncepce, návrhu, kde naše týmy inženýrů tvoří nejprve funkční blokové schéma, následně navrhují konkrétní obvodové a softwarové řešení a výsledkem jsou prototypy elektronických systémů. Dnes používáme při návrhu mnoho výkonných softwarových prostředků. Těchto nástrojů je celá řada a naši inženýři s nimi umějí neskutečné věci. Zkonstruované výrobky a systémy jsou podrobovány analýzám funkčnosti a spolehlivosti a v závěru procházejí řadou testů a validací, tj. finálním ověřením navrženého řešení u zákazníka. Toto vše je nutné provést, abychom se ujistili, že naše výrobky plní očekávané bezpečnostní a výkonnostní standardy. A na závěr se zpravidla účastníme integrace do konkrétních letadel, obranných systémů nebo dopravních prostředků. Samozřejmě k uvedeným činnostem využíváme ty nejmodernější metody a technické vybavení. S návrhovými prostředky, kterými disponujeme, se málokdo setká. Je to prostě unikát. 
 
Takže u vás se může mladý absolvent technické školy hodně naučit?
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je to doopravdy s těmi F-35?

Vy tvrdíte, že je bez souhlasu USA použít nemůžeme. O co svá tvrzení opíráte? Protože já četl třeba i článek na Idnes, kde se píše že je to jen nepravdivá fáma - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/f-35-letoun-pentagon-armada-obrana-usa-trump-vypnuti-kill-switch.A250321_165847_zpr_nato_inc

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

11:21 „Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

„Nemám pocit, že by současná vláda o nějakém poučení z krizového vývoje ve třicátých letech byla och…