Už jsme na hraně toho, kolik uprchlíků zvládneme. Nedá se vyloučit teroristický útok v Česku, říká generál Martinů, zástupce šéfa Europolu

30.06.2015 4:47 | Zprávy

ROZHOVOR Zástupce ředitele Europolu a bývalý prezident Policie České republiky generálmajor Oldřich Martinů potvrzuje, že se Evropa postupně dostává na hranice svých kapacit zvládání imigrační vlny. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také upozornil, že nebezpečí teroristického útoku nelze vyloučit ani v případě České republiky.

Už jsme na hraně toho, kolik uprchlíků zvládneme. Nedá se vyloučit teroristický útok v Česku, říká generál Martinů, zástupce šéfa Europolu
Foto: Redakce
Popisek: Oldřich Martinů

„Jde o komplexní hrozbu, kdy tisíce zahraničních bojovníků operují decentralizovaným způsobem bez přímého a koordinovaného velení. Místo hierarchizované struktury se organizují v decentralizovaných buňkách, což znesnadňuje možnost se mezi ně infiltrovat a získávat o nich informace,“ vysvětlil a dodal, že zahraniční bojovníci jsou občané Evropské unie s možností využívání všech výhod schengenského prostoru, zejména volného pohybu.

Europol se zabývá potíráním organizované trestné činnosti v oblastech praní špinavých peněz, obchodu s drogami, terorismu a přistěhovalectví. Co je v současné době v popředí zájmu této evropské organizace?

V návaznosti na strategické dokumenty Evropské unie k vnitřní bezpečnosti a nelegální migraci, které jsou aktuálně diskutovány na politické úrovni, a na priority z nich vyplývající, se Europol zaměřuje na podporu policejních sborů členských států v jejich účinném postupu při potírání teroristických aktivit, kyberkriminality a pašování nelegálních migrantů.

Na Evropu se valí vlna uprchlíků, kteří nelegálně překračují hranice schengenského prostoru. Mluví se o tom, že na severu Afriky je připraven na cestu až milion lidí. Ale podle bývalého politika Vlastimila Tlustého žijí v různých regionech, kde probíhají válečné konflikty nebo jsou chudé, stamiliony lidí, kteří mohou zamířit do bohatších zemí. Kolik imigrantů je podle vás Evropa schopna vstřebat, aby to neohrozilo její existenci?

Domnívám se, že Evropa se postupně dostává na hranice svých kapacit zvládání imigrační vlny.

Představuje příliv statisíců utečenců podle Europolu nějaké vážné bezpečnostní riziko, jak upozorňují mnozí odborníci a politici? A v čem podle vás spočívá to největší?

Riziko spočívá v omezených možnostech evropských států na vytvoření adekvátních podmínek pro uprchlíky, kteří budou mít přirozenou tendenci se postarat sami o sebe s pomocí skupin organizovaného zločinu. Ty na této situaci budou dál finančně profitovat. Organizované krádeže, majetková či drogová kriminalita mohou být uvedeny jako příklad.

Máme se v Evropě bát dalších projevů radikálního islamismu a terorismu? A je ohrožena i Česká republika?

Nedávné události ilustrují závažnost hrozby teroristických útoků v celé Evropě. Jde o komplexní hrozbu, kdy tisíce zahraničních bojovníků operují decentralizovaným způsobem bez přímého a koordinovaného velení. Místo hierarchizované struktury se organizují v decentralizovaných buňkách, což znesnadňuje možnost se mezi ně infiltrovat a získávat o nich informace. Pro svoji komunikaci využívají internet a představují hrozbu tzv. spících buněk, které jsou schopny spáchat další útok. I v případě České republiky jako členského státu Evropské unie nelze za dané situace vyloučit nebezpečí teroristického útoku. Zahraniční bojovníci jsou občané Evropské unie s možností využívání všech výhod schengenského prostoru, zejména volného pohybu.

Jaký podíl má na sílící imigraci organizovaný zločin?

Pašování lidí patří mezi finančně velmi výnosné nelegální aktivity skupin organizovaného zločinu. Tyto skupiny vzrůstajícím způsobem nabízejí poskytování svých služeb spočívajících jak ve zneužívání legálních kanálů pro vstup na území Evropské unie, tak legalizaci jejich pobytu. Snaží se využívat jakýchkoli mezer v azylové legislativě a dávají migrantům užitečné instrukce, jak následovat osvědčený modus operandi včetně opatřování padělaných dokumentů, které by jim umožnily získat legální status.

Jaké možnosti má Europol v boji proti organizovanému zločinu, který se podílí na pašování lidí do Evropy?

Europol poskytuje členským státům své expertní a databázové kapacity, síť pro zabezpečenou výměnu informací či operativní a strategické analýzy vztahující se k prevenci a potírání přeshraniční závažné organizované kriminality a terorismu. V oblasti nelegální migrace Europol vytvořil speciální operativní a expertní tým JOT-Mare poskytující přímou podporu z naší centrály v Haagu. Prostřednictvím připravovaného tzv. hot spot společného projektu Itálie, Evropské komise, Frontexu, Europolu a EASO bude tuto podporu poskytovat přímo na jihu Itálie. Hlavním posláním tohoto týmu je identifikace skupin organizovaného zločinu, podílejících se na organizování nelegální migrace ve Středomoří a iniciace jejich vyšetřování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…