„Čím dál víc se potvrzuje, že veřejná podpora tří kandidátů byla nešťastný nápad,“ povzdechl si ParlamentnímListům.cz zdroj z okolí pětikoalice. „Je to kompromisní řešení, které mělo uspokojit soupeřící síly uvnitř vlády. Všimněte si, že jak Pavel, tak Nerudová i Fischer představují preference jednotlivých stran. Pavel je za ODS, Nerudová za Piráty a STAN, Fischer za lidovce.“ Zdroj nám prozradil, že výběr kandidátů z vlastních řad by ve vládní koalici způsobil napětí: „ODS chvíli vážně uvažovala o Sašovi Vondrovi. Ale lidovci by to brali jako ohrožení Pavla Fischera, který sice není straník, ale v KDU-ČSL má voličské jádro. Výběr stranických kandidátů by se nepřenesl přes ega stran pětikoalice. A tak byl zvolen kompromis, mišmaš naoko nestranických kandidátů,“ popisuje realitu náš zdroj. „Svým způsobem je to dobrá ukázka toho, jak funguje vládní spolupráce. Když se snažíte uspokojit všechny, nakonec neuspokojíte nikoho.“
Neplatí to však paušálně. I v jednotlivých stranách se najdou obrovské rozdíly: „Vystrčil se nechal slyšet, že podpoří Fischera, stejně jako Fiala, který to sice neřekl veřejně, ale mezi svými se tím netají. Topka je zase hodně rozkročená mezi Pavlem a Nerudovou,“ sdělil nám zdroj. „Pavel je tam vnímaný jako obhájce bezpečnosti s výborným renomé v zahraničí, Nerudová má podporu Markéty Pekarové a v mnohém je s ní asociována – mladá ambiciózní žena, která uspěla v mužském světě.“
Jenže právě symbol ambiciózní ženy není pro mnohé konzervativce z pětikoalice to pravé ořechové: „Ženy na vysokou funkci nepatří,“ myslí si jeden z lidoveckých senátorů, jehož identitu ParlamentníListy.cz znají, ale zde nechávají v anonymitě. „Ženy místo ve veřejném životě určitě mají, a to především v komunální politice. Tam mohou lépe a konkrétně využít empatii a sociální cítění. Ale vysoká politika, úřad prezidenta nebo premiéra nejsou pro ženu stavěné, aspoň tak to vidím já.“
Názor lidoveckého senátora však není v politických kruzích ojedinělý, podle našich zkušeností se kromě KDU-ČSL často vyskytuje i mezi staršími občanskými demokraty.
„Většina mužské populace v mém okolí se přiklání k Pavlovi,“ zamyslel se na dotaz ParlamentníchListů.cz člen Občanské demokratické strany, někdejší krajský zastupitel. „Kolem Nerudové jsou to feministické typy žen, které si myslí, jak to s profesorkou kdovíjak vyhrajeme,“ krčí rameny. „Já myslím, že Pavel na to má. Je to jediný člověk, který bude s republikou zacházet jako prezident, a ne jako předseda vlády. Jsem přesvědčen, že prezidentství myslí vážně, bude reprezentovat navenek, bude budovat mezinárodní vztahy, a naopak se nebude vměšovat do vnitropolitických záležitostí,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz své preference zdroj z ODS.
Vydali jsme se zmapovat atmosféru v pětikoalici před prezidentskými volbami i na sociální sítě. Ukázalo se, že to tam místy skutečně vře. Jeden z mírnějších projevů jsme nalezli na profilu Petry Š., aktivní členky ODS. Na sociálních sítích otevřeně podporuje Danuši Nerudovou, a stala se kvůli tomu terčem kritiky bývalého kolegy: „Kauzu (Nerudová, pozn. red.) okecala, ale uvažujícího člověka nepřesvědčila. A zdaleka to není její jediný problém, zkuste jen lehce zagooglit. Z kandidátů mi není blízký ani jeden. Přímá volba v českých poměrech holt není to pravé ořechové. Kdysi jsem jako senátor hlasoval proti změně ústavy na přímou volbu a mé výhrady proti ní se potvrzují,“ napsal do diskuse Petr Pakosta, někdejší člen horní komory Parlamentu za ODS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná