Uznávaný profesor Klener: Arogance některých přistěhovalců je neuvěřitelná. Musí se přizpůsobit našemu životu. Děsí mě agresivita islámu

29.08.2014 4:41 | Zprávy

ROZHOVOR Na jedné straně lékaři zachraňují každý život, na druhé straně vidí, jak v různých konfliktech po celém světě přicházejí o život tisíce zdravých lidí. I když se objevují stále nové nebezpečné nemoci, jako je AIDS nebo dnes ebola, uznávaný onkolog a hematolog, profesor Pavel Klener je přesvědčen, že to na lidskou populaci má stále menší vliv než války. Klener kandiduje v podzimních komunálních volbách v Praze pod hlavičkou hnutí s názvem 65 demokratů Jana Kasla.

Uznávaný profesor Klener: Arogance některých přistěhovalců je neuvěřitelná. Musí se přizpůsobit našemu životu. Děsí mě agresivita islámu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Pavel Klener

Co říkáte jako lékař, který se snaží zachránit každý život, krveprolévání nedaleko od nás, na východě Ukrajiny, kde lidé umírají naprosto zbytečně?

Já vnímám negativně všechny války, nejen tu ukrajinskou, ale i to, co se teď děje v Sýrii. Je úplně otřesné a neuvěřitelné, jaká zvěrstva se tam dějí. A přitom tam bojují muslimové proti muslimům. Kolem Ukrajiny je mnoho naprosto protichůdných informací, ale považuji to opravdu za nesmyslné, že se nedokáží stále dohodnout. Doufal jsem, že na schůzce prezidenta Ukrajiny Porošenka s ruským prezidentem Putinem dojde k nějakému zlomu, ale objevují se stále zprávy, kolik bylo zabito vojáků na obou stranách. V každém případě je to v rozporu s tím, co se nejen já, ale všichni lékaři snaží dělat. Na východě Ukrajiny přicházejí nevinní lidé o domovy a životy, připadá mi to jako nesmyslná válka. Jestli tam nebyla ruština jako úřední jazyk, to všechno se dá přece dohodnout a upravit, nemusí se dělat takové násilnosti. Ale těch válek je po celém světě strašně moc, to je Libye, Afrika, všude se dějí násilnosti, a ačkoli se už deset let bojuje proti terorismu, zdá se, že se to stále nedaří.

Nepřipomíná vám boj s terorismem boj s pohádkovou saní? Když se setnula jedna hlava, vyrostly na jejím místě dvě další.

Je to něco takového. Mně se líbil projev australské ministerské předsedkyně, je velice trefný a velice odvážný. Ona už podruhé naprosto jasně řekla, že v Austrálii jsou imigranti vítáni, ale musí se přizpůsobit životu v Austrálii, jejich zvykům a poměrům, protože jsou tam hosty. Mohou využívat všech výhod, které Austrálie poskytuje. A dodala, že když se přizpůsobit nechtějí, mohou využít výhodu jejich demokracie a zemi dobrovolně opustit. To není jako v západní Evropě, kde se ustupuje muslimům a radikálům, staví se mešity nebo přestavují kostely na mešity. Arogance některých přistěhovalců je neuvěřitelná, nabývají v zemích, jako je Francie a Velká Británie, velikého vlivu, a oficiální místa se tomu ani nebrání. To považuji za velmi nešťastné.

Myslíte, že by Evropa měla, zvlášť po zkušenostech, kdy se do boje v Sýrii nebo Iráku zapojují i jejich občané, radikální islamisté, kteří už se mnohdy narodili v západní Evropě, přehodnotit přístup k imigraci a lidem, jež se odmítají přizpůsobit pravidlům a životu většinové společnosti?

To si určitě myslím. Je naprosto nesrovnatelné, že se v Evropě budují mešity, ale neslyšel jsem, že by se v nějaké islámské zemi vybudoval křesťanský kostel. Naopak jsou tam často křesťané pronásledováni. Nikdo přece imigranty nenutí, aby bydleli například ve Francii, ale když tam chtějí žít, ať se přizpůsobí tomu režimu, systému a kultuře země, jejíž pohostinnosti využívají. Proto by určitě měl být přístup k imigrantům méně benevolentní, přísnější než dosud. Snad jen ve Švýcarsku referendem zakázali stavět mešity, ale jinak se jim ustupuje neuvěřitelným způsobem. Nejen muslimům, ale i dalším skupinám.

Vidíte nebezpečí v islámském náboženství, v jehož jménu se zabíjejí bezvěrci, což jsou všichni, kdo nevyznávají islám, a které se ostře vymezuje právě proti našim hodnotám?

Myslím si, že hrozí reálné nebezpečí. Islám je v takové fázi, která byla mezi křesťany ve středověku. V Sýrii bojují muslimové nejen proti jiným náboženstvím, ale i mezi sebou, šíité i sunnité uctívají stejného proroka Mohameda a přitom si navzájem uřezávají hlavy. Jako se ve středověku dělili křesťané na katolíky a protestanty, teď se dělí vyznavači islámu na šíity a sunnity. Ale mně vadí na islámu ta agresivita, netolerantnost k názorům druhého, dokonce k názoru lidí stejného náboženství. To mne velmi zaráží a považuji to za velmi rizikové a nebezpečné. I když jsou i umírnění muslimové, ale ti radikály nepřesvědčí. Viděl jsem video z nějakého dětského tábora v Sýrii, kde se už malé děti učí střílet, objevilo se na internetu i video, jak se nějaká holčička učí své panence uřezávat hlavu. To je prostě absurdní. Vidím v tom velké riziko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…