Co přimělo prezidenta samozvaného mikrostátu ke kandidatuře do Evropského parlamentu?
Svobodní mě poprosili, abych za ně kandidoval. Ačkoliv dnes nestraník, jsem jedním ze zakládajících členů této strany. Je také fakt, že jsem byl jedním z hlavních lidí v pozadí posledních úspěšných eurovoleb. Mise Svobodných a Liberlandu jsou v mnohých ohledech shodné. Svobodní chtějí vybudovat ostrůvek svobody z ČR a Liberlanďané na Balkáně. Navíc v České republice žije minimálně 17 tisíc registrovaných Liberlanďanů, což je pátá největší národnostní menšina. Svoje zastoupení v EP by mít měli.
Spojili jste se také s protibabišovskou stranou Radostné Česko a koalici jste pojmenovali ODEJDEME BEZ PLACENÍ. Proč právě tento název?
Svobodní od začátku bojovali proti biopalivům, EET, systému dotací. Spolupráce s Radostným Českem tedy přišla přirozeně. Název je výsledek známého marketingového gurua a Liberlanďana Jakuba Horáka. Mám za to, že Jakubovi také už došla trpělivost s českou politickou scénou, jak je vidět na jeho poslední knize Kočky jsou vrženy a založení Hnutí Nevím.
Podle vás je v pořádku odněkud odejít bez placení? Z hospody také odcházíte bez placení?
Při vstupu do EU jsme si objednali hlavně svobodný pohyb a obchod v rámci EU. Dostali jsme místo toho 300 tisíc stran regulací, zkorumpovaný systém dotací, šíleně drahou podporu (ne)obnovitelných zdrojů a ještě nám cpou evropskou armádu, daně a zahraniční politiku. Spočítali jsme, že pokud se od dotací získaných z EU odečtou skryté náklady, tak nás už teď členství v EU vyšlo neskutečně draho. Myslím, že když dostanete něco jiného, než si objednáte, a ještě za to máte platit dvakrát, tak je nejlepší sebrat se a odejít. Dáváme ale EU ještě pět let, jestli se nevzpamatuje.
Spoustu kritiky mezi podporovateli Svobodných sklidilo vaše volební logo se zdviženou pěstí. Proč jste zvolili právě tento socialistický symbol, když se Svobodní vždy pasovali do role bojovníků proti socialismu?
Samotná zdvižená pěst není jenom symbolem socialismu. Historicky ho používala různá revoluční hnutí. Chtěli jsme pobouřit a víte, že na závěr kampaně jsme symbol vyměnili za pochodeň. Ale je fakt, že EU je dnes socialistický moloch. Někdo se směje Teličkovi, že byl členem KSČ, ale když se rozhlédnete, kdo byl například v minulé Komisi, kterou řídil bývalý maoista, tak byste někoho bez komunistické minulosti jenom těžko hledal. Hlavní budova Evropského parlamentu je pojmenována po panu Spinellim, který sám byl revoluční komunista. Češi si neuvědomují, jak moc levicový celý projekt EU je.
Je to tedy tak, že vaše koalice prosazuje Czexit? Není to hloupé, když všichni vidíme problémy, které s sebou nese právě probíhající Brexit?
Dáváme EU poslední šanci, pokud se jí do té doby nepodaří zbavit regulací a navrátit před Lisabonskou smlouvu, tak chceme odejít. Brexit je problematický hlavně proto, že ho vedou lidi, kteří v kampani byli proti vystoupení. Snaží se celý proces sabotovat, ale velmi se jim to vymstí. Už dnes má politická strana Brexit vedená Nigelem Faragem 34 procent, což je víc, než mají dohromady dvě historicky hlavní strany, Konzervativci a Labouristé. V Británii vlastně EU nepřímo způsobila revoluci na domácí scéně. Jsme moc rádi, že Nigel Farage byl naším spojencem minulých pět let a že nám vyslovil podporu i do těchto voleb. Je pravděpodobné, že podobná politická revoluce jako ve Spojeném království proběhne i v dalších členských státech EU, kde tradiční strany společně s Bruselem budou tlačit na další integraci.
Ale co pak? Česká republika v srdci Evropy, ale izolovaná od všech? Jak bychom si tím pomohli?
My máme jednoduchý plán. V prvním kole bychom se rádi dostali do stejné pozice, ve které je dnes Norsko. Ponechali bychom si svobodný pohyb (Schengen) a svobodný obchod (EHP). V ten moment bychom se zbavili až 30 procent nákladů spojených s regulacemi EU. V dalším kole bychom se rádi dostali do pozice Švýcarska, a tím mohli zrušit další významný balík euro regulací. Před měsícem jsem byl v EFTA – Evropském společenství volného obchodu, abych se ujistil, že do něj Česká republika může vstoupit. To sdružuje Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Norsko. Má pouze 90 úředníků a dokázalo si vyjednat svobodný obchod s dalšími 40 státy mimo EU. Myslím si, že to je přesně to, co od evropské integrace valná většina Čechů chce. Smutné je, že EFTA nám nabízela členství již od roku 1990, ale nikdo to veřejnosti neřekl a místo toho tehdejší premiér podal přihlášku do EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs