Jak hodnotíte současnou atmosféru ve společnosti, kdy například řada intelektuálů nevybíravým způsobem útočí na prezidenta? I novinář Jakub Patočka má za to, že prezident Miloš Zeman si nezaslouží projevy úcty, ale naopak spíše odporu. Básník Jiří Dědeček veršoval na Václaváku: „Sedí prase na Hradě, libuje si v úřadě“. Jsou to patřičná hodnocení? Myslíte si, že si za něj prezident může tak trochu i sám? A souhlasíte s návrhem zákona na ochranu hlavy státu?
Žijeme v době destrukce slušnosti, destrukce demokracie, destrukce úcty ke státním symbolům a plíživé nastupující nesvobody. Našim životům vládne lež, vzájemná neúcta, neláska, nepochopení a nedůvěra. S tím žádný zákon nic neudělá, ani zákon na ochranu hlavy státu. Zákon nenaučí lidi správnému jednání ani slušnosti. To ale neznamená, že máme rezignovat a nesnažit se slušnost obnovit. Prezident Miloš Zeman mnoha peprnými výroky už po desetiletí ke zhrubnutí veřejné debaty určitě přispívá. Ale rozhodně není sám, obscénními vulgaritami politiků, novinářů, umělců a dalších veřejně známých osob se média a sociální sítě jen hemží.
Zdálo se, že aféra „Brady“ by mohla Miloši Zemanovi snížit popularitu, ta se podle průzkumů drží lehce nad 50 procent. Prezidentovi příznivci si myslí, že Herman a spol. se pokusili o „Majdan“ proti Zemanovi, což jim nevyšlo... Domníváte se, že to budou zkoušet dál? A mohou současnou hlavu českého státu čekat i další masové protesty v roce 2017, pokud se rozhodne znovu kandidovat?
Odpůrci prezidenta Zemana se nezastaví před ničím; tak jako neměli žádné skrupule odpůrci prezidenta Klause. Pokud budou mít peníze, mediální vliv a podporu „elit“, můžeme se dočkat ještě různých kousků, proti kterým byla aféra „Brady“ jen zahřívacím kolem.
Prezident Zeman své nepřátele nešetří, zejména novináře. Nejnověji použil termín „pitomé domovnice z ČT“ či „prostitutky z MFD“. Zeman čelí nařčení, že prý znevěrohodňuje seriózní média, která jsou pilířem demokracie. Zejména ČT, která podle některých brání Česko před ruskou propagandou a nenávistí. Ohrožuje skutečně prezident demokracii, když podkopává důvěru v uvedená média, zejména ta veřejnoprávní?
Prezident demokracii neohrožuje. Svobodu a demokracii ohrožují ti, kteří odmítají přijmout výsledky voleb, odmítají diskusi a neurvale prosazují své názory, aniž by prostor na diskusi přiznali i nositelům názorů jiných. Demokracii ohrožují veřejnoprávní média, která namísto toho, aby nestranně informovala, šíří jednostrannou elitářskou propagandu, nositelům názorů jim blízkých fandí a ostatní zesměšňují nebo zamlčují. Demokracii ohrožují veřejně viditelné „osobnosti“, které vyzývají k jejímu nerespektování, svobodu chtějí jen samy pro sebe a libují si v urážkách demokraticky zvolených zástupců a v urážkách jejich voličů.
Od nového roku začne fungovat útvar ministerstva vnitra, který bude odhalovat „ruskou propagandu“. Nebude prý nic cenzurovat, jen napravovat „dezinformace“. Objevují se návrhy, aby se s novináři ruských státních médií jednalo ne jako s novináři, ale jako s příslušníky armády nepřátelské mocnosti. Vynaloží Chovancovo ministerstvo peníze správně? Jsou nevědomí čeští lidé terčem zlé propagandy, která jim má vzít víru v EU, Západ, spojenectví s NATO a demokracii a ovlivnit je, aby věřili Putinovi?
Snaha o jakoukoliv cenzuru a šíření jediného správného názoru je v demokracii nepřípustná, je útokem na svobodu a je vlastní totalitářům, kteří nerespektují jiné názory a přitom neumějí obhájit názory vlastní. Přála bych si, aby politici a další veřejně známé osoby vytvářely atmosféru důvěry a pádnými argumenty a hlavně činy přesvědčili občany o tom, že hlasu každého občana je nasloucháno, že společnost má svůj hodnotový kompas, že víme, kam směřujeme, že establishment lidem nelže a že volené i nevolené elity nejednají za zády občanů. A že hodnoty, kterými se ohánějí – svoboda, rodina, národní zájem, bezpečnost, prosperita – jsou upřímně sdílené, přijímané a skutečně prosazované.
Částí veřejnosti otřásl úspěch kapely Ortel v Českém slavíku. Šíří se Českem extremismus? Nebo je to tak, že Ortel je „promítací plátno“, kterým dávají naštvaní Češi najevo, co si myslí o politicích, kteří je špatně chrání před uprchlíky? Co se stalo, že v médiích jsou už mnohem méně slyšet zastánci přijímání uprchlíků?
Českem se masivně rozšířila nedůvěra k současnému tuzemskému i eurounijnímu establishmentu. Za to ale nenesou vinu občané, ale jen a jen „elity“, které si za svou neoblibu mohou svými činy a totální odtržeností od každodenního života lidí. Anonymní ankety popularity, třeba i Český slavík, pak vyjádří mínění lidí a jsou odpovědí na elitářskou tupost, lži a neřešení skutečných problémů, které občany pálí.
Během 17. listopadu Petr Pithart po boku se studenty na Albertově tvrdil, že česká společnost je uměle rozdělována, že neexistuje rozdíl mezi „pražskou kavárnou“ a „venkovskou hospodou“. Že tyto rozpory uměle vyvolává Miloš Zeman. Naopak známý publicista a dramatik Karel Hvížďala říká, že mezi intelektuály z velkých měst a „venkovem“ jsou zásadní rozpory v názorech běžné všude na světě. Komu tedy dát za pravdu?
Za vykopání příkopů ve společnosti nesou zodpovědnost lidé, kteří sami sebe po desetiletí považují za vyvolenou „intelektuální elitu“ nadřazenou ostatním. Tvrdit nyní, že tento rozpor vyvolává Miloš Zeman, je komické. „Kavárna“ a intelektuálové se léta povyšují nad „hospodu“ a dělníky, pohrdají jimi, urážejí je, odmítají s nimi diskutovat, jejich problémy považují za nepodstatné a nejraději by je zbavili volebního práva. Naštěstí žijeme v demokracii, kde ve volbách má hlas dělníka z nejmenší moravské vesnice stejnou váhu jako hlas pražského moralizujícího intelektuála. Brexit a zvolení Donalda Trumpa jsou viditelným důkazem, jak se skutečný názor lidu na realitu odlišuje od elitářského vidění světa.
Začal advent, blíží se Vánoce. O čem by během svátečního času měli přemýšlet zvláště čeští politikové, aby se společenské poměry u nás v příštím roce zlepšily?
Advent je časem radostného a klidného očekávání příchodu Ježíše Krista, který je ústřední postavou křesťanství, a Vánoce jsou svátkem jeho narození. Přála bych si, abychom si všichni křesťanské hodnoty připomněli, abychom se s nimi ztotožnili a abychom našli odvahu je bránit a rozvíjet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán