Na Ukrajině se rozpadá vláda. Odejde premiér Arsenij Jaceňuk anebo jak to dopadne?
Myslím si, že je úplně jedno, jestli Jaceňuk odejde nebo zůstane. Tím více, že s demisí vlády nejsou nové parlamentní volby vůbec svázány. Jaceňuk může odejít, přijde druhý premiér, ale voleb se stejně nedočkáme. Problém navíc nespočívá v Jaceňukovi nebo volbách, ale v tom, že ukrajinská moc, tedy vláda, prezident a parlament, vyčerpala zásoby dovolující jí držet minimální nutnou úroveň vedení. Ukrajina sklouzává do anarchie a rozdrobenosti nezávisle na tom, jaké řešení přijmou politici v Kyjevě. Oprávněně se bojí, že na konci nebude muset ze země utéci pouze Jaceňuk, ale i oni všichni. I když sotva bude poté lépe.
V jedné analýze jste napsal, že válka se bude šířit na západ, tedy do Evropské unie. Jak to bude vypadat?
Jestli Ukrajina upadne do anarchie, tak se k milionům uprchlíků ze Středního východu a Afriky přidají stovky tisíc z ní. Jen s tím rozdílem, že mnozí z nich budou ozbrojeni a hranice budou přecházet v celých částech. Se současnou krizí Evropské unie, která je plně zaujata problémy s běženci, by příchod ozbrojených a vzteklých ukrajinských nacistů – kteří si myslí, že je Evropa prodala a zanechala jednoho na jednoho s Ruskem – mohl spolehlivě vést k situaci, jež se vymkne kontrole vlád. Tím více, že zformulovat jednotný postoj k danému problému Evropa nedokáže stejně, jako dnes není schopna vyjádřit jednotnou pozici k otázce migrantů.
Jak vnímáte události ohledně Islámského státu? Nerodí se právě v Sýrii možný konflikt mezi NATO ve spojenectví se zeměmi jako Saúdská Arábie a Ruskem podporujícím režim prezidenta Bašára Asada, Írán a další státy?
Ne. Válečné nebezpečí pochází z Turecka, které zahnalo samo sebe do pasti v Sýrii. Nyní si Recep Erdogan bude muset vybrat mezi invazí do Sýrie, což by přivodilo válku s Ruskem, a ztrátu autority Turecka, potažmo i jeho odstoupení z postu prezidenta, odchod z politiky vůbec a možnost uvěznění. Myslím si, že Erdogan zvolí válku, ale nepůjde o válku NATO s Ruskem. Je totiž velmi pravděpodobné, že například Řecko se v tomto konfliktu postaví na stranu Ruska.
Evropa je po uši v problémech. Migrantská krize ji rozdělila na země s multikulturním přístupem versus státy, které se k migrantům staví zády. Jak to skončí?
Rozpadem Evropské unie. Možná formálním, kdy bude unie rozpuštěna a „stará“ Evropa vytvoří nový spolek bez „nové“ Evropy. Možná neformálním, kdy EU bude na oko existovat dál, ale nebudou se dodržovat pravidla a dohody. V každém případě bude „stará“ Evropa řešit své problémy na účet „nové“.
Podle některých teorií chtějí evropské elity skrz multikulturalismus vytvořit masu lidí bez národního či vlasteneckého smýšlení, kteří vždy při volbách jen poslušně odhlasují a nebudou dělat žádné problémy. Co vy na to?
Věřím, že evropské elity dávno vidí, že se události nevyvíjejí tak, jak předpokládaly. Nicméně nemohou překonat politickou setrvačnost a také moc nevědí, co dělat dál. Staré koncepce nefungují a nové nejsou.
Jak vnímáte slovo propaganda?
Propaganda je pokusem někoho přesvědčit o správnosti svého postupu. Na propagandě není nic tak špatného, pokud operuje skutečnými symboly a významy. Když začíná propaganda bazírovat na lži, stává se nebezpečnou a vede lidstvo do slepé uličky, do krizových zón.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský