Středeční provolání premiéra Petra Fialy „k národu“, které odvysílaly všechny celoplošné televizní stanice i veřejnoprávní rozhlas, vyvolalo rozporuplné reakce. Čím, nahlíženo očima ekonoma, zaujal projev vás? A umíte si představit, jak by mohla vláda dle své strategie získat pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren?
Když stát zavelí, je realizovatelné všechno; jiná věc je, zda to je morální, správné, efektivní, funkční. Vyvolává to ve mně nemalou obavu, že by se mohlo v tomto ohledu schylovat k zestátnění. A pokud se tu najde nějaký chytrák, který chce začít tleskat, tak nechť si položí otázku, zda zločin je ospravedlnitelný, pokud není učiněn na mnoha, ale jen na několika podnicích?
Nechť si položí otázku, zda prolomení tabu neznamená, že zločin se pak může začít opakovat, protože pro něj přece už bude precedent a opět se najde nějaký „sociální“ důvod. Co třeba zestátnit pekařství, protože je drahé pečivo? Co třeba zestátnit restaurace, protože je drahé jídlo? Je to snad nějaký rozdíl proti zestátnění elektráren, protože je drahá elektřina? Možná to k zestátnění nesměřuje, ale pak si neumím představit, jak jinak by chtěl stát elektrárny získat.
Vláda schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení tzv. úsporného energetického tarifu, což šéf resortu Jozef Síkela okomentoval, že jde o součást „válečného balíčku“. Domácnosti by mohly dosáhnout na pomoc ve výši až 15 tisíc korun, celkově na pomoc firmám a domácnostem na příští topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Proč myslíte, že Fialův kabinet nejde cestou cílené pomoci jen potřebným, ale plošné pomoci všem?
Nevím, do hlav ministrům nevidím, ale každopádně, když už je taková pomoc špatně, pak ještě horší by byla, pokud by se formou přerozdělování zaměřovala jen na ty, které stát z nějakého důvodu označí za „potřebné“. Ona „potřebnost“ není nic jiného než kamuflovaný výraz pro neschopnost vydělat si peníze. A odměňování neschopnosti a trestání schopnosti je absolutní zlo. Když už vláda chce takto do trhu vstupovat, pak jedině plošně.
Jen tak mimochodem, proč asi máme drahé energie? No protože to byl stát, který se na evropské úrovni vycajchnoval se zelenou politikou. Stát svým rozhodnutím zdražil energie, a teď by je měl zlevnit tím, že schopným vezme, neschopným věnuje?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník