„A není ani možné, aby si lidé hradili léčbu sami. Pochybuji, že ti, kteří mají nádorové onemocnění, podstupují složitou léčbu a jsou dlouhodobě práce neschopní, by měli nějaké větší peníze,“ dodává lékař.
Soukromé Proton Therapy Center v Praze, které bylo nedávno otevřeno, neléčí české pacienty s onkologickým onemocněním, protože protonová terapie není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. A zdravotní pojišťovny nákladnou protonovou léčbu nechtějí platit, dávají přednost jiné léčbě. Není to chyba, pokud by protonová léčba pomohla víc?
Nejsem ani radiační onkolog, ani ekonom, vím jen, že protonové centrum nemá ani Slovensko, ani Polsko, a podle prospektu našeho protonového centra na Bulovce je to jediné zařízení svého druhu ve střední a východní Evropě. Nevím, kolik jich má Německo, vím o jednom, které bylo uvedeno do provozu v roce 2004 v Mnichově, ale nevím, jestli má nějaké další.
Není tedy výhoda, že takové moderní zařízení je právě u nás?
Je třeba zvážit, jestli takové bohatě vybavené centrum je v současné době plné finančních problémů ve zdravotnictví přínosem a jak velkým. Je třeba si uvědomit, že klesá v posledních letech podíl HDP na zdravotnictví. Otevírání nových kapacit bude těžko ufinancovatelné v době, kdy je nutné omezit péči, protože zdravotní pojišťovny poskytnou zdravotnickým zařízením 98 procent prostředků z roku 2011. A současně si musíme uvědomit, že zvýšením daně z přidané hodnoty se zdražily prakticky všechny materiální vstupy do zdravotnictví včetně léků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová