Vegan a aktivista: Zeman je vlastizrádce, za chlast a peníze od Nejedlého dnes udělá cokoliv. Bartošovci a konvičkovci pomáhají Islámskému státu

04.06.2016 19:06 | Zprávy

ROZHOVOR Zeman rozeštvává českou společnost a špatně reprezentuje republiku v zahraničí. Domnívám se, že se v jeho případě již dá hovořit o vlastizradě. Je třeba mnohem více ekonomicky i politicky tlačit na Rusko, aby Putin neměl peníze a odvahu podporovat zločiny v Sýrii a na Ukrajině. Tibeťané mají právo na vlastní cestu. To říká propagátor veganské stravy, podnikatel a politický aktivista Vojtěch Jílek. Obsáhlý rozhovor rozdělily ParlamentníListy.cz do tří částí, aby byl přehlednější.

Vegan a aktivista: Zeman je vlastizrádce, za chlast a peníze od Nejedlého dnes udělá cokoliv. Bartošovci a konvičkovci pomáhají Islámskému státu
Foto: archiv VJ
Popisek: Propagátor veganské a raw stravy Vojtěch Jílek

O veganství a podnikání

Jak se jako vegan díváte na smlouvu TTIP, kdy v jednáních americká strana usiluje o zmírnění evropských norem pro dovoz tamních zemědělských výrobků, například geneticky modifikovaných potravin?

Jsem pro co největší volný trh, ale problém smlouvy TTIP je především v tom, že její větší část je utajená a moc konkrétního se o jejím obsahu neví. Je potřeba mnohem lépe informovat laickou i odbornou veřejnost, oč ve smlouvě běží. Nyní se zdá, že smlouva především zvýhodní velké hráče, tedy korporace. My však zcela zásadně potřebujeme podporovat menší podniky a drobné podnikání. Velké firmy pouze pokud přinášejí něco nového a opravdu prospěšného.

Logika říká, převzít na každé straně vyspělejší legislativu. To se ale obávám, že se nestane. Například v Americe je legislativa kolem produkce potravin na nižší úrovni, Američané by proto měli převzít evropské směrnice. Pro americké občany by to byl velký přínos, pro americké potravinářské giganty, z krátkodobého hlediska, nikoliv. Nikdy se však nedá očekávat dokonalá legislativa. Je třeba přijmout osobní zodpovědnost jednotlivce z velké části na svá bedra, tedy nakupovat, jíst a užívat zodpovědně.

Jak nahlížíte na stravovací návyky Američanů?

Stravování je tam obecně asi nejhorší na světě, ale to s sebou nese také největší odpor. Hodně mé inspirace přichází odtamtud. Rozmach veganství, syrové stravy a bio potravin. Většina odborníků, od kterých čerpám, je z USA. Například Colin Campbell, autor bestselleru Čínská studie, kterého si budeme moci poslechnout i v Praze. Bude zde přednášet tuto sobotu. Také  mě inspirují Brian Clement a jeho Hippocrates institute.

Každopádně USA platí za své špatné stravování obří daň. Je v našem nejlepším zájmu se z těchto chyb poučit, a ne je opakovat. Lidé v USA jsou tak nemocní, že stát nemá dostatek peněz na jejich léčbu. V zemi jsou stále desítky milionů nepojištěných. Na jejich léčbu by nebylo, ani pokud by USA rozpustily svou obří armádu. Je v tomto ohledu zisk několika korporací tím, co má vyrovnat tento deficit? Jíst nezdravě je neskutečně nákladné, natolik nákladné, že si to nemůžou dovolit ani Američané.

Jak by selským rozumem vzato, mohlo být zdravé, jíst od narození do smrti týrané tvory, z nichž velké procento v procesu „výroby“ zešílí? A ještě mnohem větší procento těchto tvorů má zdravotní potíže. Pokud by nešli na porážku, stejně by vbrzku tato zvířata zemřela. To je ta síla a zdraví pro lidi?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

18:30 Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Na debatě se studenty prohlásil prezident Petr Pavel v souvislosti s ne…