Věta, kterou Řehka pronést nemusel. Zbořil ukázal, jak generál trumfnul Černochovou

04.03.2024 10:50 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Podle Zdeňka Zbořila si skalní příznivci Ukrajiny neuvědomují, že síla slov se může zhroutit jednou hloupou větou nebo politickým rozhodnutím. Například věta náčelníka generálního štábu Řehky o administrativních odvodech. „Vůbec nemusela být pronesena, má ale výbušnou a nekontrolovatelnou sílu, větší, než kdyby paní MNO Černochová oznámila, že chce nakupovat nejen jí tak milé F-35, ale dokonce i neviditelné ponorky na nukleární pohon a mateřské letadlové lodi s celým jejich doprovodem,“ říká Zdeněk Zbořil s odkazem na klasiku první světové války.

Věta, kterou Řehka pronést nemusel. Zbořil ukázal, jak generál trumfnul Černochovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pane doktore, Andrej Babiš si přeje pořádat mírovou konferenci o Ukrajině a chce konec války za jakoukoliv cenu. Souzní tak s postojem 69 % českých občanů. Europoslanci ANO se zdrželi hlasování při rezoluci o pomoci Ukrajině. Jak postoj ANO vnímáte? 

Předpokládám, že to má souvislost s nadcházející kampaní k volbám do EU, a že je to také první průzkum volebních preferencí bez účasti různě orientovaných agentur, o kterých mnozí předpokládají, že se jim moc nedá věřit. A také, že nejen Andrej Babiš a ANO 2011, ale i různé politické strany a jejich představitelé, se domnívají, že je třeba reagovat na vývoj na ukrajinské frontě, v Pásmu Gazy a jejich bezprostředním okolí. Těch 69 % hlasů českých občanů bych nepřeceňoval, ale je pravda, že se ve východní Evropě objevují na veřejnosti různí politici, kteří se neobávají, nehledě na militantní skupiny ve Spojených státech, v EU a zejména v NATO, které se povýšilo nebo bylo povýšeno na státní entitu, že jejich kritický postoj k rusko-americké válce na Ukrajině může doznat změny. 

Stále ještě nelze přesně definovat, jak tato změna v současných geopolitických poměrech bude vypadat, ale v posledních dnech a týdnech i ti větší hráči v evropské politice se chovají obezřetně. Někdo si myslí, že dokonce obmyslně a začíná to, jak se říká v žurnalistické hantýrce, hrát na obě strany. Příklad slovenské vlády, která vyslala jednoho svého ministra  do Spojených států, a druhého svého reprezentanta k MZV RF Lavrovovi, se nám zdá příznačný. Třeba, jak před léty říkával Petr Pithart – slyšíme, nebo oni slyší trávu růst. Zdá se mi ale, že i česká mediální třída, známá svou služebností vůči vládní koalici, hledá nová slova, která by mohla postavit nad činy a skutky, která tato Ficova vláda a vlády některých evropských zemí činí a dělají.

Tzv. pomoc Ukrajině, o jejíž velikosti toho moc nevíme a nejsme jistí, zda se jí dostává jen Ukrajině, nebo se ztrácí někde v nedohlednu, je jen mimikry pro neprůhledné aktivity vlád a bankovního světa. Ty se nemohou vzdát pramene živé vody, který se objevil v posledních deseti letech v Evropě, a obávají se, že opět vyschne. Proto je třeba udržovat jakýsi „brutální pohyb v mezích zákona“, aby se lidé stále ještě báli a platili. Aby se generálové ještě připravovali na válku, ale neválčilo se. Dokonce se zdá, že podobné nápady se objevují na obou stranách evropského bojiště a místo hrdinů na bitevních polích začínají hrát větší roli generálové velící „týlovému zabezpečení“. A protože chce ANO řídit stát, nebo dokonce i Evropskou unii jako firmu, nesmí opomenout ani průzkum trhu. I když je to průzkum trhu bojem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

29.2.2024 Generál Řehka jednal ve Spojených státech amerických s generálem Brownem acr army cz, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusekupecSamo , 04.03.2024 11:45:17
neexistuje aby usa agenti rusofobní extremisti po volbách zůstali ve funkci, at si táhnou na východní frontu ,koudelka, řehka, masnice černochová

|  11 |  1

Další články z rubriky

Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

13:31 Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Mimo další témata, například jásání nad utopenými Rusy v Egyptě, …