Vláda mluví o solidaritě, přitom ji rozkládá. Nacher se chce ptát...

25.02.2023 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Vláda argumentuje, že musí rychle stihnout schválit změnu valorizací důchodů, aby nevznikla hospodářská škoda. Poslanec ANO Patrik Nacher ale nechápe, jak může vzniknout škoda naplněním zákona. Lidé už očekávají červnové zvýšení podle inflace a mají na něj nárok. A také na skutečnou penzijní reformu, nejen to, co uniká od ministra Jurečky.

Vláda mluví o solidaritě, přitom ji rozkládá. Nacher se chce ptát...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher (ANO)

Vláda narychlo schválila změnu valorizačního vzorce, který má části důchodců zkrátit jeho navýšení pod úroveň inflace. A protože to kvůli červnové valorizaci musí mít hotové do poloviny března, chce to ve Sněmovně schválit ve zrychleném režimu legislativní nouze. Byl jste překvapen, že vláda přišla s tímto návrhem a chce ho prosazovat tímto způsobem?

Nebyl jsem překvapen tím, že to vláda podala, ale byl jsem překvapen tím způsobem. O tom valorizačním schématu se můžeme bavit. Je tady nějaká inflace, je to nové, protože doposud bývala maximálně nějaká 3 %, tak se o tom určitě můžeme bavit, já s tím můžu souhlasit nebo nesouhlasit, budeme argumentovat, tak by to mělo být.

Ale to znamená, že by to muselo být projednáváno standardním způsobem, v prvním, druhém a třetím čtení. Ale v momentu, kdy k tomu vláda využije stav legislativní nouze, tak se ta debata v zásadě nevede. Neprochází to žádným připomínkováním, opozice má velmi omezené možnosti. A pokud je to u takto zásadní otázky, tak se nelze ubránit dojmu, že vláda ten stav legislativní nouze zneužívá.

Myslím si, že tam došlo až k porušení jednacího řádu. Protože nebyly dány důvody, pro které může být stav legislativní nouze vyhlášen. Argumentem vlády je, že by vznikla hospodářská škoda. Ale my se tu bavíme o úpravě penzí na základě zákona. Jak může hospodářská škoda vzniknout naplněním zákona?

Je zjevné, že vláda s tím spěchá, aby se to stihlo, ale to není důvod. Mělo by se to projednat klasicky, vést přitom politickou debatu. V tom případě by to ale vzhledem ke všem lhůtám platilo až od 1. 1. 2024. Bylo by to později, než chce vláda, celkem nepochybuji, že vláda se svou pevnou většinou by stejně zvítězila, ale aspoň by se kolem toho vedla férová debata.

Anebo s tím vláda mohla přijít mnohem dříve, ale to se jí nechtělo, protože byly prezidentské volby. Čekala na jejich výsledky, pak to rychle předložila, viděla, že se to nedá stihnout, tak zneužila stavu legislativní nouze.

Pokud jde o proceduru přijímání důchodové novely, tak tam jsou pochybnosti zcela zřejmé. Opozice jasně řekla, že to předá Ústavnímu soudu. Já jsem ale zaznamenal hlasy, že i samotná úprava valorizačního vzorce může být posuzována jako protiústavní, protože tady už vznikl nárok, který je měněn v podstatě zpětně. Co si o tomto aspektu problému myslíte vy?

Já bych ty aspekty dokonce viděl tři. První, že neměl být vyhlášen stav legislativní nouze, protože nebyly splněny jeho zákonné podmínky. To je ten procedurální aspekt, ale on souvisí i s tím druhým, totiž že toto rozhodnutí zasahuje do už běžících důchodů. To znamená, že tady už vzniklo nějaké oprávněné očekávání, které teď nemá být naplněno. Normálním postupem ta změna už není možná, takže senioři legitimně očekávají zvýšení důchodů podle platného vzorce.

Ale já bych se podíval ještě na třetí aspekt. Ústavní soud totiž už v minulosti řekl, že u nás je při výpočtu důchodů zohledňována příliš málo zásluhovost, a naopak nadměrně solidarita. Tedy že důchody jsou příliš nivelizované a ti, kteří do systému v životě dávali více, tak dostanou menší část.

A tato nynější úprava valorizačního vzorce nivelizaci ještě více posiluje. Takže je otázkou, jestli se tu vláda staví i proti nálezu Ústavního soudu. Ale to je k posouzení.

V té debatě padlo, že věc má ještě jeden háček. Ekonomové i poslanci si povšimli, že na červnovou valorizaci, které se ta změna týká, nemá vláda v rozpočtu připravené vůbec žádné peníze. Co s tím teď? K nějakému navýšení dojde, takže se rozpočet stejně bude muset měnit?

My jsme na to upozorňovali už při schvalování rozpočtu na letošní rok, že tam ty peníze chybí. Na konci roku už nikdo nemohl očekávat, že by inflace spadla pod 5 %, což je hranice, nad kterou se spouští automatické navyšování.

Nějaké peníze navíc se tam budou muset přidat určitě, bez ohledu na to, jaké nakonec bude valorizační schéma.

Takže my se budeme ptát, jak to chce vláda řešit a kdy bude novelizovat státní rozpočet na letošní rok.

Termín už se pomalu blíží; má už vláda nějaký návrh, kterým by to v rozpočtu vyřídila?

No, my se především budeme ptát, proč to v tom rozpočtu nebylo od začátku, když se to dalo předpokládat.

Že by ta valorizace neproběhla vůbec, to nehrozí…

Ne, ta je ze zákona.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…