Vláda si nouzový stav užívá. Firma z daňového ráje... A tak je to se vším, rozčiluje se poslanec Hrnčíř

26.02.2021 19:34 | Zprávy

ROZHOVOR Čeští podnikatelé krachují, nadnárodní korporace se smějí. Poslanec SPD Jan Hrnčíř tvrdě hodnotí vládní přístup k pandemii, ve kterém sledujeme kšefty s firmami odkudsi z daňového ráje, podporu zahraničních dodavatelů armády a ohledy na nadnárodní korporace, zatímco drobní čeští podnikatelé jsou likvidováni.

Vláda si nouzový stav užívá. Firma z daňového ráje... A tak je to se vším, rozčiluje se poslanec Hrnčíř
Foto: Archiv J. Hrnčíř
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Začneme aktuální záležitostí – sporem premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka o zakázku na covidové testy do škol. Spor spočívá v tom, že obě strany ukazují, že ta druhá podporuje špinavou firmu. Hamáček hájí vítěze tendru, společnost s velmi podivnou historií, zatímco ukazuje na firmu, která se prý dovolávala konexí na premiéra Babiše a má za ní stát trestně stíhaný zdravotnický podnikatel Horáček. Zeptám se s nedávno zesnulým klasikem žurnalistiky Otou Černým – co na to občan?

Je to jen další důkaz nefunkčnosti a nedůvěryhodnosti této vládní koalice. Pravda je, že Ministerstvo vnitra opět využilo nouzového stavu a místo výběrového řízení, napřímo vybralo dodavatele testů do škol, společnost, která nemá dohledatelného vlastníka a jejíž stopy končí v daňovém ráji na Marshallových ostrovech. Tak je to tady se vším…

Vystoupil jste velmi dramaticky v Poslanecké sněmovně v rozpravě o změně státního rozpočtu. Co vám na vládním návrhu vadilo nejvíce?

Vláda neustále odmítá teď v krizi šetřit na zbytných výdajích, jako jsou například předražené zahraniční nákupy vojenské techniky, platby solárním baronům, politickým neziskovkám, nebo nepovedenou inkluzi ve školství, nebo dávky nepřizpůsobivým. Nevadí mi výdaje na armádu, pokud zároveň pomohou naší ekonomice a zaměstnanosti. I Polsko nebo Finsko se v tuto dobu raději rozhodlo pro domácí modernizaci armádní techniky, před drahými nákupy v zahraničí. Podpoříme tak pouze zahraniční ekonomiky.

Také považuji za alarmující neustálý růst nákladů na státní a veřejnou správu. Vláda i v tomto roce počítá s náborem téměř pěti tisíc nových státních zaměstnanců. Za posledních sedm let, to znamená za vlád ANO a ČSSD, se zvýšil počet státních zaměstnanců o 60 tisíc osob, což zvýšilo nároky na státní rozpočet o 50 miliard korun ročně. Vzniklo minimálně devět nových státních úřadů a institucí. Trvalé navyšování počtu pracovníků ve státní a veřejné správě vytváří umělý nedostatek pracovních sil a falešnou potřebu importu pracovní síly ze zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

13:55 Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

„Prodavači strachu? Jediní, kdo tady nahání strach, jsou právě oni,“ říká na adresu Hradu a vlády eu…