Vlastimil Tlustý: Zeman nechce být jen prezidentem, ale i premiérem. Potřebuje zvýšit dávku

21.06.2018 14:45 | Zprávy

ROZHOVOR Současná situace kolem sporu o kandidaturu sociálního demokrata Miroslava Pocheho do vlády podle bývalého vlivného politika ODS Vlastimila Tlustého dokazuje, že předseda vlády není ten rozhodující hráč, že rozhodující hráč je prezident. „Ukazuje to, že jsme opravdu v tom prezidentském systému, prezident České republiky dává najevo, že chce být částečně, významně částečně, také i premiérem,“ prohlásil exministr financí. Podle něj vláda, která se připravuje, není vládou za účasti sociálních demokratů, ale za účasti prezidenta a jeho lidí, a sociální demokracie je jen fíkovým listem.

Vlastimil Tlustý: Zeman nechce být jen prezidentem, ale i premiérem. Potřebuje zvýšit dávku
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Zúčastnil jste se oslavy 77. narozenin exprezidenta Václava Klause. Jaké bylo setkat se při této příležitosti s bývalými spolustraníky i politickými soupeři?

Já jsem jim tam říkal, že takováto setkání mi připadají jako setkání duchů od Thermopyl. To je podle mého názoru nejpřesnější přirovnání. Tím chci říci, že se za tu bitvu, kterou jsme svedli, nemusíme stydět a dokonce že má určitý přesah do současnosti. To znamená,  že se Řekové ještě budou muset s Peršany utkat.

Když zůstanu o vašeho příměru, jisté je, že s jedním z těch„duchů“ - Milošem Zemanem - se utkávají politici denodenně. Co říkáte na nejnovější spor, který vznikl poté, když prezident prohlásil, že pokud bude nominován na ministra zahraničních věcí sociální demokrat Miroslav Poche, tak ho do vlády nejmenuje?

Já bych na to odpověděl zákonem fyziky. Akce vyvolává reakci. To, co dělá pan prezident republiky, je extenzivní výklad ústavy. A u takové věci je vždycky strašně těžké říci, kdy je to ještě na hranici a kdy už za ní. Tyto opakované kroky prezidenta s oním extenzivním výkladem povedou k tomu, že se to bude muset vyjasnit v parlamentu a ústavě. Ono to možná v některých situacích jedněm vyhovuje a druhým nikoli. Já také neříkám, jestli to má být tak nebo tak, ale prostě není možné, aby si jedna část společnosti myslela, že žijeme v jednom systému a výkladem byl zaváděn druhý. Jestli situace dospěla  k tomu, že chceme přechod na prezidentský systém, to znamená, že prezident je současně předsedou vlády, jako to má Francie nebo Spojené státy americké, je to možné, neříkal bych, jestli je to lepší nebo horší , ale trvám na tom, že se to má vyjasnit. Protože současný prezident republiky vlastně těmi výklady přeměňuje republiku na prezidentský systém, takže je částečně nejen prezident, ale i premiér. Do toho by mělo být vneseno jasno a nedá se to udělat jinak než aktualizací ústavy. Tam musí být jasně napsáno, co prezident ještě může a co už ne a žádný výklad to nesmí zpochybňovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…