Vlivný poslanec ČSSD Tejc: Je zbytečné strašit, že se ocitneme pod nadvládou Moskvy. Zřizování Chovancova „odboru cenzury“ nic dobrého nepřinese

22.12.2016 6:15 | Zprávy

ROZHOVOR Vlivný poslanec ČSSD Jeroným Tejc, který bude kandidovat na prvního místopředsedu strany, říká, že prezidentské volby v USA i Brexit ukázaly, jak jsou političtí komentátoři, samozvaní analytici i část evropských elit vzdáleni od lidí a jejich názorů. Je podle něj zbytečné strašit tím, že bychom se ocitli pod nadvládou Moskvy. „Ve svobodné a demokratické společnosti by měl stát ponechat lidem možnost vytvořit si názor na věci jim samotným. Zřizování ‚odboru cenzury‘ nic dobrého nepřinese,“ říká.

Vlivný poslanec ČSSD Tejc: Je zbytečné strašit, že se ocitneme pod nadvládou Moskvy. Zřizování Chovancova „odboru cenzury“ nic dobrého nepřinese
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)

Rok 2016 přinesl několik převratných a pro mnohé nečekaných změn. Především jde o Brexit a vítězství Donalda Trumpa, který byl ještě na počátku primárek obecně považován za outsidera. S Británií mimo EU se už tak nějak všichni smířili, ale jaké konkrétní důsledky pocítíme?

Prezidentské volby v USA i Brexit ukázaly, jak jsou političtí komentátoři, samozvaní analytici i část evropských elit vzdáleni od lidí a jejich názorů. To, že pro řadu jmenovaných byly vítězství Donalda Trumpa i Brexit nepředstavitelným science fiction, ukazuje bohužel jejich přezíravost vůči názorům a náladám voličů. Řada rozhodnutí se mi nemusí líbit, v demokracii ale platí, že rozhodují voliči. A to je dobře. Obě dvě události také ukázaly, že vliv sociálních sítí je silnější než názor mainstreamových médií.

A pokud jde o Trumpa, mnohé se začíná vyjasňovat. Už bylo oznámeno, že se ministrem zahraničí stane Rex Tillerson označovaný jako „proruský“. Například je proti sankcím. Co všechno může Trumpova vláda přinést světu a potažmo i nám, České republice? Skončí svět, jaký jsme dosud znali, jak někteří tvrdí?

Výhodou a současně nevýhodou Donalda Trumpa  je jeho nepředvídatelnost. Myslím, že v tuto chvíli ani jeho tým přesně neví, kam budou Spojené státy v příštích měsících směřovat. Určitě ale nelze očekávat absolutní změnu kurzu americké politiky. I při razantním otočení kormidla kapitánem se obrovská loď bude obracet neochotně a velmi pomalu. Podle dosavadních vyjádření nového prezidenta lze doufat, že se pokusí o urovnání vztahů s Ruskem a nebude alespoň zvyšovat už tak velké napětí mezi oběma velmocemi. Pokud dojde ke zrušení sankcí, budou z toho mít zaměstnanci i podnikatelé v České republice prospěch.   

A dočkáme se kvůli tomu výrazné „ruské stopy“ v politice budoucího prezidenta Donalda Trumpa?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…