Začala jste se sbíráním potřebných padesáti tisíc podpisů pro prezidentskou kandidaturu téměř první, už jich máte třináct tisíc. Jak to jde?
My jsme si nenajali žádné hostesky, my nedáváme za podpis peníze. Naši členové a sympatizanti vyrážejí do ulic a shánějí podpisy ve svém volném čase. Máme zpětnou vazbu, slyšíme, co si lidé myslí, jak žijí, dozvídáme se, co si myslí o politice a politicích, jak jsou jimi až neuvěřitelně otráveni. Získat podpis je těžké, nejde o mou osobu, ale lidé váhají, když slyší slovo politika, volby nebo bohužel i prezident. Ale zpětná vazba je pro nás důležitá, protože Suverenita není strana na jedno použití, má sice svého kandidáta na prezidenta, ale také kandidáty do krajských voleb. A budeme kandidovat opět i do sněmovny.
V čem je vaše kandidatura dnes jiná, než když jste v poslední prezidentské volbě kývla na nominaci komunistů? Tehdy volil hlavu státu parlament, teď to budou občané.
Ještě neexistuje zákon, podle kterého má volba probíhat. Bavíme se jen akademicky. Není zcela jisté, jestli přímá volba opravdu proběhne. Je otázkou, zda prováděcí zákon bude do té doby hotový, aby se už začátkem roku mohl volit nástupce Václava Klause. Tehdy jsem měla na rozhodnutí asi hodinu, teď to bylo mnohem víc času. Ale pokud prezidenta volí politická reprezentace, tak je šance, že je zvolen člověk, který svými názory nějakým způsobem s politickou reprezentací koresponduje. Pokud prezidenta budou volit občané, ta změna byla ušita horkou jehlou a není ani řádně zakomponována do ústavního systému, tak existuje velké nebezpečí, že zvolí „ombudsmana“, který nebude moci splnit – vzhledem ke svým pravomocem – jejich přehnaná očekávání. Nespokojenost občanů může vyústit ve zvolení člověka, který – aby dodržel, co sliboval – bude stát v naprosté opozici proti celé politické scéně. Můžeme se tedy nadít toho, že na jedné straně budeme mít populárního, občany zvoleného prezidenta, a na druhé straně premiéra, předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny, se kterými bude hlava státu jen klopotně hledat společnou řeč. Neříkám to ráda, ale může dojít k naprostému rozbourání a ještě většímu znesváření už tolik znesvářené politické scény.
- SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Když nejste příznivcem přímé volby, proč jste do ní vlastně šla?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová