Volíte hodné hochy a pak se divíte, že přijde teror jako řemen. Kdysi komunisté, dneska Piráti. Šichtařová varuje

18.04.2021 16:23 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Letošní volební rok Markétě Šichtařové poněkud připomíná rok 1948. Tehdy spousta lidí volila z blbosti a naivity komunisty, protože si mysleli, že jsou to přeci takoví hodní strejcové, kteří chtějí něco udělat pro pracující. Pak se nestačili divit, když přišel teror a zabavování živností. Dnes chce spousta lidí hodit hlas pirátům, protože to přeci jsou takoví hodní hoši a dívky, kteří chtějí něco udělat pro transparentnost státní správy. Že to jsou levičáci jak řemen, jim vůbec nedochází, anebo si odmítají přiznat konsekvence.

Volíte hodné hochy a pak se divíte, že přijde teror jako řemen. Kdysi komunisté, dneska Piráti. Šichtařová varuje
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka si musíme přiznat, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí. Bude prý nutné zkrátit výdaje, a to ne jen nějaké propuštění pár set úředníků nebo i tisíc. To nebude stačit, takže bude třeba změnit přístup k valorizaci klíčových položek sociálních transferů včetně důchodů. Kde by měl podle vás stát šetřit? A pokud se týče štědré valorizace sociálních transferů, před níž do budoucna varoval šéf centrální banky, nemůže dojít na nulovou valorizaci, nebo dokonce i na snížení nejrůznějších sociálních dávek včetně penzí?

Jiří Rusnok to už v podstatě řekl, kde je třeba šetřit: sociální výdaje a propouštění zaměstnanců. A není velká věda na to přijít, protože to jsou právě ty položky, které během období poslední vlády vzrostly nejvíc. Pak tu dlouhodobě máme neziskové organizace. Proč z našich daní dostávají peníze třeba fotbaloví pohlaváři používající letecké taxi? Ale ani to stačit nebude. Vláda nás zadlužila tolik, že jakékoliv šetření to v horizontu let nemá šanci úplně spravit.

Na nulovou valorizaci teoreticky dojít může, ale spíš to nečekám, protože levičácké manýry stran, které aspirují na příští vládu, tomu nejspíš zabrání.

Co v té souvislosti říkáte tomu, že se Jiří Rusnok pasoval na rádce politiků, jak postupovat v otázkách zasahujících do hospodaření státu, když sama centrální banka má být na státu nezávislá? Je to jedna z rolí, kterou by měl guvernér plnit?

Jiří Rusnok byl sám politik. Přitom obě instituce – vláda a centrální banka – by měly být zcela oddělené. Jenomže to už dávno neplatí a je to dost možná přímo zdroj (!) dnešních hospodářských problémů po celém světě. Centrální banky opustily svůj prvotní cíl, kterým kdysi byla cenová stabilita, a tedy nízká inflace.

Ke změně došlo zhruba v době pádu Berlínské zdi a rozpadu bipolárního světa. Po celém světě do té doby řídili centrální banky přední ekonomové specializující se na bankovnictví a měnovou politiku. Zhruba před třiceti lety ovšem dochází zprvu k nenápadné změně. Centrální banky začínají vést ekonomové, kteří už nejsou nejlepší pro povolání centrálního bankéře, ale jsou kamarádi politiků, kteří je do vedení bank nominují. Guvernéry centrálních bank tak už nejsou nejlepší ekonomové, ale stále jsou to dost dobří ekonomové.

To trvalo nějaký čas. Kvalita centrálních bankéřů jako expertů ale postupně klesala, aby se jednoho dne začal objevovat názor, že měnová politika není žádná věda a vlastně ji ani nemusí dělat ekonom. A vlastně to ani nemusí být kamarád politika – může to přeci rovnou být politik. A tak se kupříkladu do čela americké centrální banky dostal právník a na post šéfky Evropské centrální banky (ECB) se dostává Christine Lagardeová, která nikdy systematicky nestudovala ekonomii a nikdy nepracovala v bance.

Dnes Lagardeová drží prst na tepu evropské ekonomiky, a přitom kvůli tomu, že nemá ucelené základy ekonomie, nechápe ani dopady toho, co jí její poradci radí. Je ochotna podepsat i to, co by skutečný ekonom nikdy nepodepsal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

20:13 Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

„Učitelství na základních a středních školách by měl být přiznán charakter rizikové profese. Včetně …