Ukrajina zahájila začátkem týdne v Chersonské oblasti protiofenzivu, jejímž cílem má být dobytí celé oblasti včetně města Chersonu. Zatím ovládla městečko Vysokopilja na severu Chersonské oblasti. Ukrajincům se daří podle analytiků i v Doněcké oblasti, kde získali část území. Podle bývalého šéfa vojenské rozvědky generála Andora Šándora se tato protiofenziva zatím těžko komentuje. „Je v počáteční fázi, ne ve fázi rozhodující, ať už vítězné, nebo poražené. Připravovala se delší dobu. Ukrajinci dokonce předem vyzradili, kde ji chtějí realizovat,“ uvedl.
„Ukrajinci mají zisky v první obranné linii, což je dobré pro jejich morálku. Otázkou je, zda je to rozhodující pro výsledek této ofenzivy. Způsob, kterým obě strany bojují, není klasický, abychom mohli říci, že se teď Rusové budou snažit po nějaké době nasadit druhé sledy tak, aby eliminovali taktické územní zisky Ukrajiny. Těžko to hodnotit, protože způsob, jak obě strany vedou bojovou činnost, neodpovídá modernímu způsobu vedení bojové činnosti za použití všech druhů vojsk a zbraní,“ sdělil generál.
„Jsme stále vystaveni ukrajinskému narativu, který popisuje to, co se děje. Máme tu i nějaké ruské reakce včetně ruských blogerů, kteří mohou připouštět, že částečně je to pravda. Avšak máme tu také vyjádření britského ministerstva obrany, rozumějme britské vojenské rozvědky. Textace, kterou uvádí, se v mnohém shoduje s tou ukrajinskou. Britové v mnohém přebírají stanoviska Ukrajiny, čímž tomu dávají pro nezasvěcené punc větší věrohodnosti a přesnosti hodnocení toho, co se na frontě děje,“ vypozoroval.
„Když toto všechno beru v potaz, byl bych v tuto chvíli opatrný v tom, abych provedl jasný soud, jak tato protiofenziva dopadne. Máme informace o přisunovaném armádním sboru ruské armády, ale zatím nevíme o tom, že by byl nasazen. To znamená, že pokud je to pravda, ruské velení nehodnotí taktické územní zisky v předních liniích ruské obrany za ohrožující, a proto vyčkávají s jeho nasazením tak, aby zvrátili počáteční úspěchy ukrajinské protiofenzivy. Takto to čtu na základě informací, které jsou k dispozici. Řekněme si, že jejich validita má jistou omezenost,“ objasnil bezpečnostní expert.
Dobytí Chersonu by byl velký úspěch
Co by bylo pro Ukrajinu vlastně úspěchem v této ofenzivě? Dobytí Chersonu? „Dobytí Chersonu by byl velký úspěch. Cherson byl jedno z prvních velkých měst, které Rusové obsadili. V zásadě je strategicky rozhodující pro přístup ke Krymu. To by určitě bylo velké vítězství. Otázka je, zda skutečně má Ukrajina dostatek těžké bojové techniky k tomu, aby takovýto úspěch byla schopna zajistit. Také jsme slyšeli informace, že Spojené státy varují Ukrajince před velkými ofenzivami, což vyplývá dle mého názoru ze čtení situace takové, že Ukrajina bude sice mít dost živé síly, ale že nemá dostatek těžké techniky k tomu, aby byla schopná provádět rozsáhlé protiofenzivy tak, aby Rusům uštědřila porážku na široké frontě. Ale dobytí Chersonu by bylo významným vítězstvím Ukrajiny. Zda se tak stane, nedokážu nyní odhadnout. Jistá míra skepse vzhledem k významu tohoto města pro Rusy je na místě,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban