Vyloučené lokality, ztráta naděje i děsivý propad turismu. Mluvili jsme s lídrem socdem na Karlovarsku
22.09.2020 14:18 | Zprávy
ROZHOVOR Michal Červenka, lídr ČSSD v Karlovarském kraji, se nebojí mluvit o realitě v kraji na rovinu. Vylidňování, nízké platy a vyloučené lokality ale nejsou jediné problémy. Místo trápí i krize v turistickém ruchu, která vznikla vlivem koronavirové pandemie.
reklama
Původem jste z učitelské rodiny a hrdě se hlásíte k rodné Rotavě. Jak by měl vypadat správný hejtman podle Vašeho dědečka a babičky?
Kantoři z naší rodiny učili několik generací místních i sousedů z okolních obcí. Často na ně občané, se kterými se setkávám, nostalgicky vzpomínají. Hejtman by rozhodně měl mít pochopení, umět naslouchat, ale také by se neměl bát dělat rozhodnutí, která jsou potřeba. Pokora, umění naslouchat a odvaha. Bez toho se dobrý hejtman ani starosta neobejde. Nerad věci vzdávám a nemám rád řeči, že něco nemá cenu. Rotava je krásné město, které mělo špatnou pověst a já jsem rád, že se nám to nyní podařilo zlomit a opět se stáváme atraktivním městem v úžasné krajině.
Dědeček byl také politik – starosta. Co myslíte, že by řekl na kandidaturu?
Často slyším, že by na mě byl pyšný a jsem za to vděčný. Beru svou funkci mnohem více jako poslání než práci. Vnímám to jako pokračování v odkazu, který nám zanechaly starší generace. Vybudovaly sídliště s občanskou vybaveností téměř na zelené louce a naším úkolem je pokračovat v rozvoji města. Dělat z něj lepší místo pro život.
Karlovarský kraj patří sice mezi ty menší, čím je důležitý?
Důležitý je tím, že v něm žije téměř 300 tisíc obyvatel, kteří jsou stejní občané České republiky jako ostatní. Někdy mi totiž přijde, že jsme krajem na obtíž, a to se musí změnit. Dlouhá léta se tu těžila strategická surovina, hnědé uhlí. Roky se sem jezdily kurýrovat tisíce lidí do lázní. Z pohledu cestovního ruchu, možného rozvoje nových technologií a sousedství s Německem, jsme regionem, který může v budoucnu pomoci nastartovat znovu růst ekonomiky celé republiky.
Co je největší problém dneška?
Hrozba nezaměstnanosti. Nejenom z pohledu stávající krize v cestovním ruchu, ale také z důvodu útlumu těžby uhlí. V turistice pracuje více než 11 tisíc lidí, útlum těžby uhlí ohrožuje dalších šest tisíc. S krizí cestovního ruchu ve stávajícím rozsahu nikdo nemohl počítat, ale v přípravě na útlum těžby se hrozivě zaspalo. Všichni na Sokolovsku spoléhali na jednoho významného zaměstnavatele.
Máte řešení?
Nyní musíme jednoznačně nasměrovat podporu do udržení stávajících míst v cestovním ruchu. Podpořit samotné zaměstnavatele formou dotací, turisty motivovat finančním zvýhodněním a propagací k tomu, aby si vybrali právě náš kraj. Musíme úspěšně čerpat evropské dotace a rozšířit infrastrukturu cestovního ruchu, jako jsou cyklostezky a další atraktivní prvky. Přilákat nejenom lázeňské hosty, ale díky přírodě a možnostem také aktivní rodiny nebo milovníky adrenalinových sportů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.