Je to právě třicet let, co britská královna Alžběta použila pro končící rok označení Annus horribillis. Když sledujeme, co se kolem nás děje, nezasloužil by si rok 2022 právě toto označení?
Označení Annus horribillis nemá většinou globální význam. Domnívám se, že ho lze použít doslovně pouze regionálně.
Tak kupř. v říjnu 1956 zaútočila sovětská armáda na Maďarsko a povstání utopila v krvi.
21. srpna 1968 přepadla vojska Varšavské smlouvy v čele se SSSR Československo.
24. března 1999 začal „hrozný rok“ napadením Jugoslávie. Bombardování letectvem NATO trvalo 78 dní. Byly použity bomby s ochuzeným uranem. Byly zničeny mosty, elektrárny, rozvodné sítě. Šlo víceméně o možnost založit na území Kosova druhou největší vojenskou základnu USA v Evropě. Vedlejším produktem byla privatizace firmy TELECOM, které se zúčastnila i Společnost Albright Capital Management, jejímž vlastníkem byla ministryně zahraničí USA Albrightová, velká aktivistka propagující válečné tažení proti Srbsku. Za rok Albrightová podle mezinárodních zdrojů vydělala 20 milionů eur. Generál NATO Wesley Clark, který velel spojeneckým operacím, si v rámci Operation Allied Force opatřil zase lignitové doly.
Byl to Annus horribillis především pro Jugoslávii, a zejména pro Srbsko. V Kosovu zatím pod velením nejvyššího představitele – prezidenta a později předsedy vlády – zabíjeli zajatce a civilisty a prodávali jejich orgány na transplantace. Tyto zločiny lze nalézt nejprve v knize bývalé žalobkyně haagského tribunálu Carly del Ponte a následně ve zprávě Rady Evropy, kterou po rozsáhlém pátrání sestavil vyšetřovací tým švýcarského senátora Dicka Martyho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo