Vždyť neexistují! Profesor Holoubek zvedl téma, které fanoušci „zelené“ energie neradi

07.01.2022 8:02 | Rozhovor

SVĚT KRIZE A NADĚJE Evropská unie je sice ekonomicky silná, ale i dost závislá na jiných silných státech: vojensky na USA, energeticky na Rusku a materiálově na Číně. Podstatnou otázkou je, zda její pozici obrovské investice typu Green Deal posílí, nebo oslabí. „Stojí za to přehodnotit vytčené horizonty, aby nezůstalo jen u bombastických cílů bez realizace,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Ivan Holoubek. Podle experta na oblast chemického znečištění prostředí postrádá elektromobilita z pohledu klimatické změny smysl, dokud nebude veškerá elektřina na jejich pohon vyrobena z obnovitelných zdrojů. A tento cíl je hodně daleko. Zejména s vědomím, že s elektromobily se výrazně zvýší spotřeba elektřiny.

Vždyť neexistují! Profesor Holoubek zvedl téma, které fanoušci „zelené“ energie neradi
Foto: Archiv IH
Popisek: Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc

Mezi nejpalčivější problémy naší země patří vedle Covidu-19 rostoucí ceny energií. Prezident Miloš Zeman v té souvislosti vyzval ve svém vánočním poselství k odstoupení Česka od tzv. zeleného údělu, který má zredukovat uhlíkové emise v Evropě. V čem je podle Vás Green Deal prospěšný a co z něj pohledem vědce odmítáte?

Pan prezident možná ztotožňuje Green Deal hlavně s energetickými problémy, to je ovšem pouze jedna část celé věci. Green Deal je také o neudržitelném zemědělství, zničené krajině, výrazném snížení biodiverzity, ochraně vod, eliminaci chemického znečištění prostředí a dalších částech. Domnívám se ve shodě s řadou dalších odborníků, že tento komplex problémů současného životního prostředí je pro budoucnost Evropy a planety možná důležitější než klimatická politika. A navíc není možné od Green Deal odstoupit, je ale každopádně možné udělat hodně pro to, aby jeho cíle byly realistické, stejně jako přístupy k realizaci.

Takže, když si vezmeme každou jednotlivou část Green Deal, těžko můžeme zpochybňovat jejich existenci a význam pro současnost i budoucnost. I když u politiků člověk nikdy neví. V posledních letech jsem začínal přednášky pro studenty kategorickým prohlášením bývalého prezidenta Václava Klause: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci“. To je odpověď Václava Klause na otázku, zda nevěří, že si ničíme svoji planetu, z rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyšel 9. února 2007. Takže z toho potom Green Deal skutečně vychází jako zbytečné vyhazování peněz.

Green Deal ale není jen otázkou Evropy, má svou americkou variantu, tzv. Green New Deal. Hlavní silou řídící adaptaci na klimatickou změnu jsou investiční peníze. To dobře popsal můj kolega profesor Jakub Hruška ve své předmluvě ke knize amerického ekonoma Jeremy Rifkina „Green Deal: Strašák nebo jedinečná šance“, kterou v létě napsal pro vydavatelství Walden Press.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýn skončí. Zneužití veřejných peněz ve prospěch Fialy? Vadim Petrov naráží na podivné mlčení Úřadu vlády

14:00 Foltýn skončí. Zneužití veřejných peněz ve prospěch Fialy? Vadim Petrov naráží na podivné mlčení Úřadu vlády

„Jestli má pan premiér ještě trochu smyslu pro realitu, sám si musí uvědomovat, že pověření plk. Fol…