V rámci své volební kampaně upozornila ODS na Facebooku, že kdyby dnes bylo stejně „lacino“ jako za komunistů, tak by čtvrtka másla stála 93 korun, tehdejší vůz Škoda 105L by byl za 534 978 Kč a litr a půl velká láhev Pepsi Coly by byla za 231 korun. Výpočty vycházejí ze srovnání průměrného platu v roce 1989, kdy byl 3170 Kčs, a letošního 29 346 Kč. Chtěl byste za tyhle ceny dnes nakupovat?
Tak ODS samozřejmě v kampani dává najevo voličům, které chce reprezentovat, co pro ně hodlá udělat. Ale zrovna v této souvislosti se pokouší srovnávat nesrovnatelné. Přece nelze použít jednoduchou trojčlenku a vzít si jen průměrnou mzdu z letošního roku proti průměrné mzdě roku 1989. Vždyť je evidentní, pokud jde o rozložení příjemců mezd a platů, že jejich soubor do roku 1989 byl velmi homogenní. Československo mělo naprosto extrémní míru nivelizace, takže příjmy byly velmi soustředěné kolem průměru. Už samotný základ toho srovnání je nesmyslný, když se nezohlední rozptyl, tedy rozdíl mezi průměrným platem a platy v první desetině a poslední desetině škály. Ten je nyní několikanásobný oproti tomu, jaký byl dřív. Jinak řečeno, dnes zhruba dvě třetiny příjemců mezd berou méně, než je průměrný plat. To je statistická záležitost. Položme si otázku, k čemu je průměr, když ani dvě třetiny příjemců ten průměrný plat nemají. Takový průměr je na nic, když se nedíváme na strukturu příjemců.
Vyčetl byste takovému srovnání i něco jiného než to, že si ODS zjednodušila výpočet hypotetických cen pro současnost pouhým porovnáním průměrných mezd?
Abych mohl srovnávat, tak se musím podívat do statistiky rodinných účtů, tedy jak vypadala struktura výdajů běžné domácnosti v osmdesátých letech a jak vypadá dnes. Přece nelze srovnávat situaci, kdy byla záporná daň z obratu na řadu potravin, na maso, na běžné potraviny, kdy bylo jen symbolické nájemné. Nebo kdy se stavělo v České republice padesát, šedesát tisíc bytů, které se zadarmo přidělovaly domácnostem, jež měly nevyhovující bytové podmínky a bylo potřeba, aby se nastěhovaly do nových bytů. Dobře, byly to paneláky, to beru, ale i tak byla úroveň těch bytů nesrovnatelná s těmi, které lidé opouštěli, tedy s byty třetí nebo čtvrté kategorie. Takže je úplně jiná struktura výdajů jak za potraviny, tak zejména za bydlení. V tomhle směru tyto zdánlivě odborné postupy – jak říkat, že za bolševika bylo mizerně – jsou falešné, nekvalifikované, jsou odborně hloupé a neobhajitelné. Bohužel, takhle hloupá je většina programů ODS. Ti lidé, co v ODS byli a mysleli, typu – a teď můžu jmenovat – Karla Dyby, Ivana Kočárníka, Václava Klause, tam už prostě nejsou a je to setsakramentsky poznat.
Občanští demokraté na Facebooku vyzývají, aby lidé to jejich porovnání sdíleli, ať všichni vidí, jak bylo za komunistů „levně“. A doprovázejí to tím, že už vůbec nemluví o nedostatku zboží, pošlapávání lidských práv či zaostávání země. Chválíte je jako ekonom, že zvolili kampaň připomínající rozdíly v tom, co si lidé mohli koupit tehdy a nyní?
Jestli si myslí, že volby v roce 2017 vyhrají na vlně antikomunismu, tak se spletli. Tahle písnička už nikoho nezajímá. Naopak právě tím, že by se ukázalo, jak se za toho komunismu, tedy spíš socialismu, žilo běžnému člověku, by splakali nad výdělkem. To je taky důvod, proč tahle falešná hesla ztrácejí ve společnosti odezvu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník