Únorové hospodaření státního rozpočtu je tradičně výrazně deficitní. Takto okomentoval ministr financí Zbyněk Stanjura skutečnost, že schodek činil v únoru 119,7 miliardy korun, proti loňsku tak byl vyšší o 74,4 miliardy. Co byste k tomu řekla vy, a nestaví tento výsledek plánovaný roční deficit 295 miliard zcela mimo realitu?
Zadlužení státu už v tuto chvíli vůbec není legrace. Nárůst zadlužení výrazně nabral rychlost, a to znamená, že tento trend bude hodně těžké, ne-li s tradičně populistickými vládami poslední doby nemožné, zastavit. Jenomže tohle zadlužení už v tuto chvíli české ekonomice a všem lidem značně ubližuje.
Všimli jste si kupříkladu, jak výrazně posiluje česká koruna? Jistě jste slyšeli o tom, že ekonomové tvrdí, že je mnohem silnější, než odpovídá kondici české ekonomiky… A víte, proč tomu tak je? Protože tu máme kombinaci dvou věcí: Minimální kurzové riziko kvůli připravenosti ČNB na intervence – a velmi vysoké úročení státních dluhopisů. A to vede k čemu? To vede k tomu, že zahraniční spekulanti ve velkém nakupují české státní dluhopisy a čerpají z nich vysoký výnos. Jinými slovy, stát z vás ždímá daně, aby z nich potom zaplatil zahraničním spekulantům vysoké úroky ze státního dluhu… To je jen jeden z mnoha příkladů, jak toto vysoké zadlužení ochuzuje českou ekonomiku, v podobném duchu a s mnoha dalšími ilustrativními příklady bychom mohli pokračovat ještě dlouho.
Zmíním ale ještě alespoň jeden příklad, jak vysoké zadlužení ubližuje a je naprosto kontraproduktivní. Schodek státního rozpočtu není vlastně ničím jiným než rozdílem mezi tím, co z vás stát vyždímá na daních, a tím, co utratí (za důchody, sociální dávky, platy státních zaměstnanců, ale třeba také za mraky nesmyslných dotací). Jinými slovy, jsou to vlastně peníze napumpované do oběhu nad rámec toho, co se skutečně v ekonomice vyprodukuje. Stát pustí skrze schodek do oběhu víc peněz, než z oběhu odčerpal. A to je přeci podstata inflace! A všichni snad už dneska chápou, že kvůli inflaci chudneme. Takže vlastně schodek rozpočtu je jedním ze zdrojů našeho chudnutí.
Chápete už, proč je rostoucí schodek tak ničivý? Má přímý dopad na každého jednotlivce. Čím větší schodek, tím rychlejší chudnutí země.
Nejhlubší únorový deficit od vzniku České republiky nenechal v klidu ani bývalého ministra financí. „Zda vybere stát tu zatáčku? Stát snadno, tak těžké to zas není. Ti, kteří dnes ten stát řídí, na to ale nemají ani odvahu, ani odbornou kompetenci. Buď se vzpamatují, nebo k nim musíme najít alternativu,“ sdělil Miroslav Kalousek. Ale copak k nim lze najít alternativu, když většinu 108 poslanců jim nikdo ještě dva a půl roku nesebere? A vzpamatovat se mohou jedině tak, že naberou odvahu a odbornou kompetenci. Může se jim to podařit?
A kdyby byly volby teď – co by se změnilo? Jaká by byla varianta? Ukažte mi jedinou parlamentní stranu, která zvedá hlas proti zadlužování a myslí to vážně! A kolik voličů myslíte, že to myslí se zadlužováním státu vážně? Vždyť to by znamenalo sáhnout lidem na dávky a na dotace, a propustit státní úředníky. Už vidím ty stávky a demonstrace.
A že by současná vláda nabrala odbornou kompetentnost? Směšná představa. Kde asi by ji měla nabrat? A jakou by měla motivaci? Daleko výhodnější pro vládu je přeci sedět na velkém balíku peněz než na malém. Z většího balíku se odklání lépe než z malého, to ví úplně každý státní úředník. To je začarovaný kruh – nabíráte stále víc státních úředníků, z nichž všichni chtějí větší rozpočet, takže je větší motivace nabírat více státních úředníků, z nichž každý chce větší rozpočet… a tak dál. Jsme už na cestě, ze které není odbočky, dokud nenarazí do zdi.
Trochu optimismu nalil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, když prohlásil, že ekonomice se letos nebude dařit až tak špatně, jak mnozí předpovídali. Vycházel z nové prognózy Hospodářské komory, podle níž po letošní stagnaci dojde v roce 2024 k výraznému oživení české ekonomiky. V příštím roce hrubý domácí produkt vzroste o 2,8 %. Průměrná mzda po očištění od vlivu inflace sice i letos klesne, v roce 2024 už ale reálně vzroste o 3,7 %. Řadí se prognózy HK k těm úspěšnějším, a dá se tedy očekávat takto příznivý vývoj?
Já myslím, že je ta prognóza malinko nadhodnocená, ale ne moc. Podle mne se podceňuje ničivá síla inflace. Myslím, že inflace bude vyšší, než se dnes čeká, což také povede k rychlejšímu chudnutí spotřebitelů, a tedy k razantnějšímu snížení jejich útrat – což se zase zpětně projeví i ve výkonnosti průmyslu a dalších odvětví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník