Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padni

18.02.2019 20:31 | Zprávy

SOUVISLOSTI MARIANA KECHLIBARA Víte, co vám skutečně hrozí, pokud používáte konkrétní značky čínských výrobců mobilů? Je pro vás ale vůbec bezpečnější používat jiné než čínské mobily? Nejen na to odpovídá v rámci prvního dílu pravidelné rubriky na ParlamentníchListech.cz matematik, publicista a analytik Marian Kechlibar.

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padni
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Stalo se to, co mnozí čekali: Čínská společnost Huawei vyhrožuje České republice žalobou, v rámci které by mohla chtít až 40 miliard Kč za poškození dobrého jména. Je podle vás možné, že argumentací, v rámci které bude operovat varováním našeho Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), může Huawei dosáhnout svého?

K soudu můžete dát cokoliv, ale o našich čtyřicet miliard korun bych se v tomto případě nebál. Máme tu nějaký světový kontext a v něm se otázka důvěryhodnosti technologií značky Huawei řeší na daleko vyšší úrovni – mocensky i finančně – než je Česká republika. Hlavním důvodem, proč české úřady tuto otázku otevřely, jsou opatření, která proti Huawei uskutečňují mocnosti jako USA. To by případný soud samozřejmě bral v potaz.

Z hlediska čínského koncernu je pochopitelně hrozba ztráty přístupu na západní trhy velice palčivá, budou se snažit nějakými způsoby bránit; ale v konečné instanci je to politická otázka, ne justiční, i když soudy v ní sehrají také svoji roli.

Za zmínku by stála jedna příhoda. Krátce poté, co kanadské úřady v prosinci na žádost USA zatkly vysokou manažerku firmy Huawei jménem Meng Wan-čou, byl kanadský občan Robert Lloyd Schellenberg odsouzen při odvolacím procesu k trestu smrti za pašování drog. U první instance přitom dostal jenom patnáct let. Tou samou dobou byli v Číně zatčeni dva další Kanaďané, bývalý diplomat Michael Kovrig a obchodník Michael Spavor. Je možné, že si tímto způsobem Čína posiluje vyjednávací pozici. Osobně si ale myslím, že si tím vrátka ke kanadskému trhu spíše zavřeli.



Když se ohlédneme za celou tou anabází, kterou Česko zatím s Huawei prožívá: Bylo prokázáno, že zejména síťové výrobky Huawei odesílají tajným způsobem data do Číny? Či jde podle vás jen o to, že „věříme spojencům“, kteří to tvrdí?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyskočil: Sametová revoluce byla komedie. Fialu by klíči nevycinkala ani plná Letná

7:47 Vyskočil: Sametová revoluce byla komedie. Fialu by klíči nevycinkala ani plná Letná

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Byli jsme tehdy nadšení. O to více je těžké si přiznat, že jsme na…