Bydlíte v Pottsville v Pensylvánii. Dolehly i k vám osobně současné masivní protesty v USA? Jak vlastně v poslední době popsat problém černošských nebo hispánských menšin v Americe? Stěžují si na bídu a diskriminaci, prezident Trump nicméně rád zdůrazňuje, že značné procento z nich ho volilo...
Vždycky začínám tím, že Spojené státy nejsou země, ale kontinent, a že třeba kulturní rozdíl mezi novoanglickým velmi liberálním Massachusetts a ortodoxní Oklahomou je podobný rozdílu mezi Dánskem a Maďarskem. Průměrného Američana lze tedy vyměřit se stejnou spolehlivostí jako průměrnou teplotu na zeměkouli.
Proto i vztahy a podmínky soužití se hodně liší nejen podle zeměpisné polohy, ale hlavně podle historického vývoje jednotlivých států. Jelikož jsou USA skutečným kotlíkem národů – byť v poslední době se spíše zdůrazňují jednotlivé přísady guláše než jeho výsledná chuť, jejichž politická struktura na rozdíl od evropské vznikla „zespodu“ z místních na sobě často zcela nezávislých komunit – je pochopení americké politické kultury pro Evropana nepřehledné a matoucí.
Nejjednodušší, ale moc neříkající, je dělení podle etnického původu. Bělochů – dnes označovaných za privilegované – je téměř 60 %, černochů asi 13,5 %. Hispánců (neboli Latinos), což je nesourodá směska Španělů a Portugalců všelijak zkřížených s domorodci a dovezenými černochy, které vlastně jednotí jen jazyk (byť Brazilců přichází do USA málo), je okolo 18 %. Ale ta čísla jsou velmi nepřesná, neboť se odhaduje, že je jich mezi 11 až 18 miliony ilegálních, a tudíž neregistrovaných. Zbytek etnika tvoří Asiaté a Indiáni (dnes indigenous people).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský