Paní poslankyně, KSČM minulý týden pořádala happening proti „obranné smlouvě“ s USA s názvem AMI, GO HOME. Jaká byla atmosféra, na co se lidé nejvíc ptali a vzhledem k tomu, že se akce konala před Poslaneckou sněmovnou, přišli tam třeba i nějací vládní nebo opoziční poslanci?
Lidé si přišli poslechnout argumenty, proč je podle nás tato smlouva pro Českou republiku nevýhodná. A co chceme udělat, aby se neuvedla v platnost. K tomu samozřejmě potřebujeme širokou podporu občanů. A tu jsme na této akci viděli. Vystoupili zde kromě našich mluvčích i jediný český předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, herec Ivan Vyskočil či bývalý premiér Jiří Paroubek. Že by se na této akci chtěl prezentovat někdo z vládní koalice, jsme nezaznamenali. Prostor vysvětlit jejich jednání v této záležitosti by od nás dostali stejně jako zpětnou reakci od účastníků.
Co dál ohledně protestů proti „obranné smlouvě“ plánujete?
Pokračujeme ve sběru podpisů na petici proti přítomnosti cizích vojsk. KSČM je jako jediná strana systematicky sbírá a díky tomu, že jsme již překročili 10 tisíc podpisů, dostane se tato tematika i na půdu Poslanecké sněmovny.
Dále se také budeme s lidmi setkávat na veřejnosti a vysvětlovat, proč tuto smlouvu odmítáme. Připravujeme i další kroky. Ty bych ale zatím zveřejňovat nechtěla.
Pojďme na další téma. Náčelník generálního štábu uvedl, že „válka mezi Ruskem a NATO je možná, není nemožná“. Dodal také, že „pokud by válka vypukla, od první chvíle jsme aktivním účastníkem“. Co na jeho slova říkáte?
Jako voják je na válku připravován celý život a asi se na ni podle jeho vyjádření těší. Z mého pohledu jde o velmi neobratné vyjádření. A pokud chtěl pan generálporučík zaujmout média a odvést pozornost od jeho údajného záměru odejít ze své funkce pro neshody s paní ministryní Černochovou, pak se mu to povedlo. A to, že bychom jako stát mohli být „cílem“ v případě válečného konfliktu, ke kterému se i díky takovýmto vyjádřením blížíme, ho zřejmě vůbec netrápí.
Ve svém pořadu Bez obalu jste mimo jiné mluvila o tom, že česká armáda koupí 246 švédských obrněných vozů za 60 miliard. Zmínila jste také chystané změny ohledně rodných čísel, což má také vyjít na několik desítek miliard. Jsou to podle vás výdaje, bez kterých se v tuto chvíli neobejdeme? Co na to říci v souvislosti s tím, že nám vláda nedávno předložila „konsolidační balíček“?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora