Zbyněk Stanjura jedná spíše chaoticky a jen přesvědčuje přesvědčené, říká Diviš od Svobodných
06.12.2023 15:14 | Rozhovor
„Pakliže se někdo domníval, že se zdražení energií nepromítne na koncových cenách, byl v lepším případě naivní,“ myslí si někdejší prezidentský kandidát Karel Diviš, dnes kandidát Svobodných do Evropského parlamentu. „Česká ekonomika potřebuje v prvé řadě odbrzdit a odbyrokratizovat, což vláda sice slíbila, ale za téměř dva roky jejího působení nevidím, že by s tím jakkoliv reálně pohnula, spíše naopak,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém mimo jiné mluví také o energetické krizi a dopadech na konkurenceschopnost podnikatelů, ale také o „Spojených státech evropských“ nebo o tom, proč si jej někdo stále mylně spojuje s „covidisty“.
reklama
Hospodaření státu je ke konci listopadu nejlepší od začátku pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrté nejhorší v historii Česka. Daří se podle vás ministru Zbyňku Stanjurovi krotit veřejné finance?
Jakkoliv u vybraných ukazatelů můžeme pozorovat jistá zlepšení, nemám dojem, že by se veřejné finance dařilo nějak komplexněji stabilizovat. Spíše mi toto vykazování dílčích „úspěchů“ přijde jako snaha odprezentovat alespoň něco pozitivního, aniž bych se zabýval problémem jako celkem. A i o pozitivitě těch dílčích věcí můžeme pochybovat. Rozhodně to není tak, že by vláda stála před jednoduchým úkolem s jednoduchým řešením, ale obávám se, že Zbyněk Stanjura jedná spíše chaoticky a nepříliš koncepčně. A navíc nezvládá celou věc nijak zvlášť úspěšně komunikovat směrem k veřejnosti, spíše jen přesvědčuje přesvědčené. Komunikace obecně současnému kabinetu Petra Fialy příliš nejde.
Energetický regulační úřad potvrdil původně avizované navýšení regulované části cen energií, což by podle odhadů mělo nejvíce dolehnout na energeticky náročné firmy. Neobáváte se, že tímto krokem ztratí česká ekonomika další část své konkurenceschopnosti?
Pochopitelně. Zdražení pocítí naprosto všichni. Pakliže se někdo domníval, že se zdražení energií nepromítne na koncových cenách, byl v lepším případě naivní. Česká ekonomika potřebuje v prvé řadě odbrzdit a odbyrokratizovat, což vláda sice slíbila, ale za téměř dva roky jejího působení nevidím, že by s tím jakkoliv reálně pohnula, spíše naopak. A jak známe volební cykly, blížíme se k době, kdy se vláda bude, stejně jako všechny vlády předešlé, soustředit spíše na kampaň za znovuzvolení. Obávám se, že co se nestihlo doposud nebo se nestihne v nejbližší době, toho se nedočkáme. Stačí se podívat na názory lidí z průmyslu a člověk jen obtížně hledá optimismus.
Jak hodnotíte plán vlády zakomponovat znovu poplatek za obnovitelné zdroje do koncových cen energií?
Myslím, že krásně se to teď ukázalo na snižování DPH na potraviny, které žádné jejich zlevnění, jež bylo cílem, nepřinese, ba naopak. Když se firmám zdraží náklady, ať už na energiích nebo na odvodech za zaměstnance a nově i některé brigádníky, tak se nelze divit, že zareagují zdražením a nějaká tři procenta DPH tomu nijak nepomohou. A to se nebavíme o tom, že zdražení energií pocítí každý na svém vyúčtování, kde mluvíme o tisících korunách na domácnost. Není pak divu, že veřejnost na různé klimatické plány reaguje negativně, když jediné, co reálně vidí, je všudypřítomné zdražování jejich životních nákladů.
Premiér Petr Fiala často mluví o nutném restartu české ekonomiky. Jak hodnotíte kroky vlády v tomto ohledu?
S nutností restartu české ekonomiky nelze než souhlasit, s provedením už je to podstatně horší. Jak už jsem říkal, vše je provázeno chaosem, jak v přijímaní jednotlivých opatření, tak v komunikaci. Vládě dle průzkumů nevěří už ani poměrně podstatná část těch, kteří ji volili. To myslím mluví za vše. Neefektivní stát s přebujelým úřednickým aparátem holt nikdy nevytvoří efektivní ekonomiku.
V nedávné době jste se na sociálních sítích vyjádřil proti federalizaci EU. Proč si myslíte, že se zrovna v těchto dnech evropští i čeští politici opět baví o omezování práva veta, když už dnes ve většině případů hlasuje Evropská unie kvalifikovanou většinou?
Evropská unie byla založena jako mezinárodní společenství suverénních států. Pakliže by státy měly o svou suverenitu přijít, bylo by to vůbec to samé společenství, do kterého dobrovolně vstupovaly? Pro mezinárodní spolupráci, obzvláště na ekonomické úrovni, jsem samozřejmě všemi deseti, v Evropě se bez ní neobejdeme, pakliže chceme být v globálním světě konkurenceschopní. Ale vytváření umělých „Spojených států evropských“ mi opravdu nepřijde jako dobrý nápad. Nehledě na to, že s nepříliš dobrovolným začleňováním do různých nadstátních útvarů nemáme historicky nejlepší zkušenost, tak se nelze divit, že jsme v tomto ohledu v Česku skeptičtí.
Podívejte se na to, jak by to ve federalizované Evropě bez možnosti práva veta vypadalo třeba v postoji k napadení Izraele, nebo v otázkách energetiky. V zásadě bychom se jen museli řídit tím, o čem už si dávno před hlasováním rozhodli velcí hráči. Navíc ony „Spojené státy evropské“ s Amerikou nelze srovnat ani historicky, co do formování se. Není to o zatracování Evropské unie a volání po vystoupení z ní, to se domnívám, že by přineslo více škody než užitku, ale o tom snažit se, aby se nutně neměnilo to, co funguje, a o návrat ke kořenům toho, jak by unie měla vypadat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.