Působila jste ve vrcholném managementu mostecké nemocnice, která dnes spadá pod Krajskou zdravotní. Proč jste odešla?
V mostecké nemocnici jsem pracovala přes dvacet let. Posledních pár let jako náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. Musím přiznat, že to byla jedna z nejhezčích etap mé profesní dráhy. Podařilo se mi prosadit v krátké době mnoho opatření, která v oblasti ošetřovatelské praxe v mostecké nemocnici absentovala. Navíc to byla doba, kdy se zásadně měnily podmínky pro výkon nelékařských zdravotnických povolání v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie - dopady do praxe vyžadovaly mnoho změn. Změny, které bylo třeba uskutečnit, bych nikdy nezrealizovala bez podpory kolegů z vedení mostecké nemocnice, kteří měli stejné vize. Z postu náměstkyně pro ošetřovatelskou péči jsem odešla za jinou pracovní nabídkou.
Zmínila jste Evropskou unii. Máte zprávy, jak se našim zdravotníkům daří v zahraničí po otevření hranic? Je to z vašeho pohledu dobře, nebo naopak pro naše zdravotnictví špatně, že nám kvalitní lidé odcházejí za hranice?
Je třeba přiznat si realitu: asi není úplně vše v pořádku. Zvláště u nás na severu Čech je v některých oborech prostupující "multikulturalita ošetřovatelských týmů" víc než zřejmá a bohužel to nebudí přílišnou důvěru mezi pacienty. Problém odlivu zdravotníků do zahraničí se váže spíše na profesi lékařů než sester a ostatních zdravotníků. Tam je bohužel stoupající trend, což uvádí i statistiky České lékařské komory. A zcela jistě je to pro české zdravotnictví negativní trend.
Je rozdíl v podmínkách pro práci zdravotníků u nás a v Německu?
Zásadním rozdílem mezi zdravotnickou praxí v Německu a u nás je to, že Německo vynakládá do rezortu podstatně větší objem finančních prostředků. Výdaje na zdravotní péči jsou v České republice ve srovnání s ostatními zeměmi OECD výrazně podprůměrné, kdežto výdaje Německa byly naopak ve srovnání se zeměmi OECD nadprůměrné. Od toho se odvíjí i finanční ohodnocení zdravotníků či další benefity. Ale není to jen o platech zdravotníků. Hodně důležité jsou podmínky pro výkon povolání zdravotnických profesí. A dle mého názoru je přeci jen v Německu situace v rezortu stabilnější.
Ano, odcházejí lékaři, neměli bychom se proto bát, abychom za své platby zdravotního pojištění měli brzy vůbec co dostat?
I když je situace ve zdravotnictví v poslední době velmi vážná, nemyslím si, že by vyústila v kolaps systému. Do zdravotnické praxe se promítla restriktivně nastavená úhradová vyhláška pro rok 2013 a zvýšení sazeb DPH u zdravotnických prostředků, což nepovažuji za úplně šťastné. Finanční nestabilita samozřejmě negativně ovlivňuje firemní kulturu a vlastní zdravotnickou praxi - to s sebou nese i nepříjemný tlak a stres, který se promítá do podmínek pro poskytování zdravotní péče. Turbulentní prostředí, v kterém se zdravotnictví potácí, je nutné stabilizovat. S tím pak bezesporu souvisí kroky spjaté s reformou zdravotní péče, které je třeba dokončit. "Pouhým" navyšováním finančního objemu, který putuje na výdaje ve zdravotnictví, se nepříznivá situace ve zdravotnictví podle mě trvale nevyřeší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš