V březnu jste naši vládu za zvládání koronaviru chválil a zastával jste se jí ohledně nedostatku ochranných pomůcek. Jak si podle vás vede nyní?
Dělá to samé co jiné vlády na covidové zeměkouli. Snaží se reagovat na pandemii. A opozice dělá také to samé jako kdekoliv na zeměkouli – kritizuje cokoliv, co dělá vláda, překáží a staví se do role děda Vševěda. Přitom se usilovně drží hesla čím hůře, tím lépe. Žel, ne pro naše občany, ale pro sebe. A ochranné prostředky? Samozřejmě že jsem se řvaním opozice nemohl souhlasit. Tehdy vláda musela řešit něco, co tu nikdy v takovém rozsahu nepamatujeme. Navíc, ochranné prostředky sháněl celý svět, k mání prostě nebyly. Opozice vystupovala přesně v duchu, který jsem popsal. Jenom díky vztahům, které vybudoval s Čínou prezident Miloš Zeman, jsme ochranné prostředky měli. Kritika ceny? I u nás milí obchodníci zvednou ceny, když mají prodat nedostatkové zboží. Tak jaká kritika?
Kde nastala největší chyba, která měla za následek stoupající počty nově pozitivních případů covid-19 v druhé vlně, a měl by někdo nést zodpovědnost? Například Jan Hamáček chce vyšetřovací komisi, která se tím bude zabývat. Oprávněně?
Myslím, že k chybám nedošlo, protože všechny státy reagovaly podobně. V každém státě úplně jinak, ale základní charakteristiky byly a jsou stejné. Růst druhé vlny v některých státech začal dříve než v České republice, někdy později. Opozice byla štěstím bez sebe, že mohla tlouci vládě po hlavě tím, že počet infekcí byl v jedné chvíli v přepočtu na počet obyvatel v České republice největší v Evropské unii, ale tyto statistiky se týden po týdnu proměňují. Například v Rakousku ještě k 20. srpnu byla nízká úroveň covidových infekcí – 3,91 na 100 000 obyvatel – 1. listopadu 55,83 – 13. listopadu 107,99 a 52,6 ke dni 28. listopadu.
Obdobná situace byla v České republice. K 20. srpnu 2,31, potom k 1. listopadu 61,31, k 13. listopadu 68,93 a v sobotu 28. listopadu – 8,62. Z hlediska trendů celoevropská křivka je podobná jako v samotné České republice. Aby to člověk viděl, na to nepotřebuje být génius. Stačí se podívat na statistiky na webu washingtonpost.com a nesnažit se za každou cenu skandalizovat vládu. Pokud socan Hamáček chce vyšetřovací komisi, která se tím bude zabývat, je to klasický způsob alibisticky mávnout rukou, aby se opozice nažrala a dala mu pokoj. Protože vyšetřovací komise kdekoliv na světě jsou k tomu, aby chcíply po čase na úbytě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová