Žebračenka. Odklad krachu. Vědec o Fialově „záchraně“ před drahou elektřinou

21.02.2022 14:38 | Rozhovor

„Vládní ‚pomoc‘ je odkladem krachu, nikoli řešením situace. Nicméně pokud má komerční banka od státu garantováno splacení i u podniku, který zkrachoval, je to pro ně dobrý a zaručený obchod i tak. Zbytek zaplatíme v daních ze státního rozpočtu, pravděpodobně i s úrokem,“ tvrdí Hynek Beran, člen pracovní skupiny Energie není luxusní zboží.

Žebračenka. Odklad krachu. Vědec o Fialově „záchraně“ před drahou elektřinou
Foto: Milan Holenda
Popisek: Hynek Beran

Alena Vitásková tvrdí, že plyn kupujeme z Německa za násobky ruských cen. Jak je to s elektřinou?
 
V tom je dost zásadní rozdíl. Zatímco plyn dovážíme, elektřiny máme dostatek, dokonce ji vyvážíme. Tu elektřinu vyrábíme levně, v jaderných zdrojích je výrobní cena mezi dvaceti a třiceti haléři za kilowattovou hodinu. Elektřinu dovážet nemusíme, necháme si sem dovézt pouze německou burzu a její ceny diktujeme i vrstvám ohroženým energetickou chudobou.
 
Normální stát by měnil levně vyrobenou elektřinu za levně dovezený plyn. Doladit taková pravidla trhu, abychom draho dováželi a do toho si ještě draho ve vlastní zemi předprodávali levně vyrobené zboží ve státní společnosti, byl docela kumšt. Jak vidíme na složenkách, vítězí zatím toto nad zdravým rozumem.
 
Má tedy vláda obavu, aby nám tu elektřinu ze zahraničí nevykoupili, například z Německa, které má silnější ekonomiku a zavírají tam jaderné zdroje?
 
Nemají kudy vyvézt. Těch 20 procent vývozu je omezeno kapacitou mezinárodních vedení, zdrojů máme více. Kdyby si tu elektřinu nekoupili tuzemští spotřebitelé, třeba že průmysl zkrachuje nebo na ni lidé nebudou mít, musel by pravděpodobně ČEZ odstavit Temelín nebo Dukovany. V tomhle také nechápu tu nenažranou cenovou politiku, když zkrachuje průmysl, budou se zákonitě odstavovat i elektrárny, takže ani ten ČEZ a další by pak neměl komu dodávat a musel omezovat výroby elektřiny.
 
K tomu, abychom si prodávali mezi sebou českou energii českým spotřebitelům za německé ceny, nás opravdu žádná evropská legislativa nenutí. Jediná reálná možnost je zbavit se mezi tuzemským výrobcem a spotřebitelem vlivu té předražené ceny, kterou sem uměle importují, a dodávat ji za ceny české. Způsobů je několik, aplikují je v sousedních státech, jenom u nás tvrdí, že to není možné ani jedním z nich a zkreslují realitu. Zřejmě tedy mají v Polsku, na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku a ve Francii hloupé a neschopné vlády a regulační orgány, anebo tomu může být třeba naopak, to ať si každý posoudí.
 
Je to jak s lékaři a s pacientem. Normální doktor se snaží léčit příčiny nemoci, pokud nejde o nemoc nevyléčitelnou. A ta naše energetická drahota určitě vyléčitelná je, protože máme levné zdroje, které by se ani vyvézt nedaly.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chcete posílat miliardy Ukrajině a být cílem Ruska? Návrh na referendum je tu

14:06 Chcete posílat miliardy Ukrajině a být cílem Ruska? Návrh na referendum je tu

„Mír a přijetí zákona o referendu. Ať rozhodnou občané, zda chtějí posílat miliardy Ukrajině, americ…