Pane prezidente, co říkáte na představený vládní tzv. konsolidační balíček?
Vydal jsem prohlášení, ve kterém uvádím, že vládní návrh konsolidačních opatření považuji za neprovázanou tříšť více než padesáti nápadů, jejichž společným jmenovatelem je to, že jejich ekonomický efekt bude nižší než očekávaný a občanská nespokojenost vyšší než očekávaná.
Naproti tomu dlouhodobě navrhuji, aby daň z příjmu právnických osob byla vrácena na původní hodnotu, a aby v rámci rušení daňových výjimek byla zrušena i sleva na poplatníka. I tyto návrhy jsou bolestivé, ale vedly by k odstranění strukturálního deficitu státního rozpočtu.
Vláda čelí kritice, že u řady odvětví ještě sama neví, co přesně škrtne nebo zavede. Do toho Marian Jurečka mluví o tom, že politici jsou málo placeni. Vadí vám, že sama vláda nejde symbolicky příkladem v šetření?
Říká se, že vláda má dýchat se svými občany a má tedy dýchat i s ekonomikou. V tomto smyslu naopak vláda i další ústavní činitelé spíše aplikují umělé dýchání z úst do úst. Mohu to celé komentovat jediným příslovím. Každá vláda, která zdraží pivo, do roka padne.
Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Podle šéfa ČMKOS Středuly vláda překročila všechny meze. Není samotné vyhlášení pohotovosti plácnutím do vody?
Samotná stávková pohotovost je podle mého názoru plácnutím do vody pouze za předpokladu, že po ní nebude následovat generální stávka. Řekl jsem v jiném rozhovoru, že už jsem jednu generální stávku ve svém životě zažil a vedla k pádu vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka