Přes svoji rebelantskou povahu se ale Jiří Kotek nakonec „proslavil“ více jako rozkrývač karlovarských kauz a autor videa o karlovarské losovačce, které obletělo celý svět. Dosud marné však bylo jeho úsilí přimět k jednání karlovarské policisty a státní zástupce, aby dostali aktéry sofistikovaného podvodu před soud. Teprve tento týden se částečně dočkal pomyslné satisfakce, když jeden z nich byl společně s dalšími obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami, avšak jinými policisty pod dozorem jiného státního zastupitelství.
Dodalo Vám to chuť do dalšího boje s větrnými mlýny nebo jste již rezignoval?
Nerezignoval jsem, takovou povahu nemám. Jen stále zřetelněji vidím, jak mnoho je korupční mechanismus rozlezlý do státního aparátu a mezi politiky až do provinčních úrovní. Jezdím na celostátní workshopy aktivistů, pořádané Ekologickým právním servisem, Oživením i Transparecy International a setkávám se s novými lidmi, kteří se bouří ve více místech republiky. Jsou mladí a přibývá jich a to i mě nabíjí.
Jak si vysvětlujete, že aktéři proslulé karlovarské losovačky několik let unikali spravedlnosti?
Odpověď vidím zejména v nečinnosti karlovarského státního zastupitelství a protikorupční policie. Losovačku dostali na stůl v roce 2007 a utopili ji se všemi dalšími kauzami ve svých šuplících. Za pět let nedokázali z několika mnohamiliónových podvodů dostat před soud ani jediný a viníci se nám jen vysmívají, dnes i s novými politiky na magistrátu.
Vraťme se tedy k začátku vašeho veřejného angažování. Listopad 89 znamenal nejen pro vás, ale i pro po většinu z nás velkou naději. Kde se to podle vás pokazilo a zadrhlo?
Očekával jsem, že dojde ke změně totalitního systému a to se stalo. Věřil jsem, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, kterou totalitní režim nalil lidem do hlav. Bohužel tlustá čára a odpuštění nepomohly, a tak morální devastace národa nejen neskončila, ale rozrostla se do dalších forem. Občané si stále málo uvědomují svou svobodu a svou sílu. Až pochopí, že tahle republika, kraj i obec jsou jejich a začnou se o ně starat, teprve potom bude lépe.
Lidé se svobodně rozhodli, že chtějí, aby v Karlovarském kraji vládli komunisté. Jste schopen pochopit jejich zklamání, fakt, že nemají práci, tuneláři se zmocnili firem, kde pracovali, ovládají nemocnice, dodávky tepla, apod? A komunisté jim slibují, že to změní.
Jistě, to chápu a vidím to všude kolem sebe a snažím se tomu vzdorovat, jak umím. Vidí-li to i jiní lidé, tak proč si to nechávají líbit? Média a zejména televize před volbami veřejnost masírovaly průzkumy a debatami o existenci šesti stejných stran a ty další zašily do pytle „ostatní“. Nedokázaly dát lidem informaci o existenci jiných volebních stran. Lidé se nerozhodli, že chtějí komunisty, lidé prostě volit nešli, doma jich zůstalo 70%. Lidé vidí ve volbách marnost, protože ty propagované parlamentní strany jsou identickou součástí naší mafiánské společnosti a to včetně komunistů. Komunisté nic nezmění, sedí v představenstvech i dozorčích radách a nedělají proti tomu nic. Možná by jejich nostalgičtí partajní senioři chtěli dráty a znárodnění, ale na to už nemají kapacitu.
Vy sám opět organizujete petice, ale reakce většiny občanů jsou dosti vlažné?
Ano. Oslovili mě učitelé z Chebu, zdali vím, koho jsme zvolili náměstkem pro školství. Když jsme si to společně prověřili, pomohl jsem s peticí listinnou i elektronickou (radnicnilisty.cz/rebelie-skolstvi). Nemyslím, že jsou reakce většiny občanů vlažné, jen na webu už je aktuálně přes 500 podpisů. Vedle toho si sami učitelé organizují své akce a myslím, že ani studenti nebudou pasivní. Vše je v počátku a 13. prosince bude jistě velmi bouřlivé krajské zastupitelstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová