Premiér Petr Fiala (ODS) s polským a slovinským protějškem navštívili obklíčený Kyjev. Setkali se ukrajinským prezidentem. Co podle vás cesta na Ukrajinu přinesla a o čem vypovídá?
Vzhledem k plíživé normalizaci české společnosti a narůstající tendenci stěžejně posuzovat dění kolem nás prizmatem ohrožení národní bezpečnosti, budu citovat předsedu nejpočetnějšího europarlamentního klubu evropských lidovců Manfreda Webera, jenž by měl být dalek produkci dezinformací. Ten tuto misi v televizi ARD charakterizoval coby podporu Ukrajiny v jejím boji s ruským agresorem. Význam cesty dle něj lze lépe pochopit, pokud se podívá na historii Polska, Česka a Slovinska a na jejich zkušenosti s Ruskem či Sovětským svazem.
Weber však nereagoval na část dotazu o mandátu premiérů. Moderátorka se ho proto znovu zeptala, jaký oficiální mandát ministerští předsedové měli. Uvedl, že neví.
Spekuluje se, nakolik byla cesta na Ukrajinu odvážným krokem se záměrem PR, nebo skutečnou podporou a pomocí Ukrajině. Jak to vidíte vy?
Slovenský premiér Eduard Heger svou neúčast odůvodnil vysokou mírou bezpečnostního rizika, o němž ho informovaly jeho dobře informované zdroje. Vzhledem k tomu lze dedukovat, že premiér Fiala nedisponuje natolik informovanými zdroji, nebo je větším hrdinou ve srovnání se svým slovenským kolegou, což by mohlo přispět k lepšímu image Čechů a Moravanů v části slovenské veřejnosti.
Právě po této návštěvě se ještě více začalo hovořit o Fialově kandidatuře na Hrad. Ozývají se hlasy, že profesor a politolog se ukázal jako chlap a jako prezident by byl nejlepší volbou. Souhlasíte s tím?
Proč ne? Pár správných chlapů by se nám hodilo i v jiných vysokých ústavních funkcích.
Premiéři tří zemí neměli k cestě pověření Evropské unie ani Severoatlantické aliance, za což nyní čelí kritice. Avšak německý kancléř Olaf Scholz nebo francouzský prezident Emmanuel Macron také neměli žádný mandát k návštěvě Moskvy. Co si o tom myslíte?
Mocenská pozice Německa či Francie je celosvětově, ale i v rámci Evropské unie nesrovnatelná s postavením a image Polska, Slovinska nebo Česka. Takže asi tak.
Jak si premiér vede, v současné krizi nedaleké války, přicházejících uprchlíků a stoupající inflace i cen?
Premiér Fiala je možná chlap, nicméně coby politik nemá na Viktora Orbána, jenž dle všeho dokáže maďarskou společnost ochránit před důsledky spekulativních ataků distributorů ropy, plynu a elektrické energie, které mohou v zemích dosud majoritně závislých na ruských surovinách v konečném důsledku způsobit značné politické změny.
Jak jako mediální odborník hodnotíte česká média a jejich informování v těchto časech? Jsou objektivní? Nabízejí široké spektrum názorů i postojů?
Česká média hlavního proudu už plují po proudu, stejně jako mrtvé ryby. Část šéfredaktorů, editorů a mluvících či píšících hlav po zavedení cenzury alternativních médií srovnala krok a ostatní klopýtají s nimi. Instalace reprezentanta nejsilnější mediální lobby Michala Klímy do pozice premiérova poradce pro média už vykazuje první výsledky. Specialisté na uplatňování dvojího metru a principu ušlechtilých lží zažívají zlaté časy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová