Pane někdejší poradče Václava Klause a Mirka Topolánka, v jaké situaci se po volbách ocitla ODS? Co pro ni výsledek znamená? A jak se říká - "kdo za to může"?
Neznamená to nic jiného než pokračování dlouhodobého trendu - ODS neztratila své voliče minulý týden. Neztratila je ani minulý rok. Ztrácí je po statisících již od roku 2006. Poukazoval jsem na to ve svých analýzách, varoval jsem ODS, že musí začít řešit svůj největší problém - ztrátu důvěry svých voličů. Poukazoval jsem i na příčiny ztráty důvěry. Bohužel jediný, kdo si uvědomoval příčiny a důsledky této dlouhotrvající situace, byl Mirek Topolánek. A v momentě, kdy o problému začal mluvit, byl odvolán.
Kdo za to může?
Začal bych tím, že za to rozhodně nemůže jeden člověk ani jedna chyba. Již dnes slyšíme od špičkových politiků ODS, že viníkem je kde kdo a kde co - od Topolánka až po Václava Klause, od Petra Nečase až po média. A dokonce i voliči.
Nic z toho není pravda. Ta ztráta důvěry se táhne a zrychluje již od doby, kdy vznikly kraje a s nimi regiony ODS. Tehdy došlo k rekonstrukci orgánů ODS, vznikly regionální rady, ty velmi rychle získaly kontrolu nad nejvyšším orgánem strany mezi Kongresy, Výkonnou radou. A regionální rady začaly i kontrolovat volby delegátů na Kongresy, začaly rozhodovat o tom, kdo bude na kandidátkách strany. A regiony samy byly v některých krajích pod kontrolou těch, kterým dal Mirek Topolánek pojmenování "Kmotři". Petr Nečas sice toto pomenování nazval "politickým zločinem", ale sám přiznal existenci "osob z příšeří, které vykonávají vliv na rozhodování strany, aniž nesou jakoukoliv politickou odpovědnost". ODS se okamžitě po Topolánkově odvolání prohlásila za "očištěnou" a problém prohlásila za věc minulosti.
Neřešila jej. Ani před tím, ani potom.Hledat příčinu v "nedobré startovní pozici" nebo v "placení ceny za vládnutí v koalici" nebo ji shazovat na Petra Nečase a jeho skandál, který k těmto předčasným volbám vedl, je zbytečné a hloupé. Jít ještě dále v hledání jednoho "viníka" až k Mirkovi Topolánkovi je ještě hloupější. Hledat příčinu v tom, že se ODS rozhodla na své kandidátky umístit komunální a krajské politiky, je nesmyslné.
Výsledek ODS není důsledkem jedné chyby, není ani důsledkem toho, že ji vedl jeden slabý politik, není vinou jednoho "viníka".
Vše, co jsem zatím vyjmenoval, všechny důvody, které mají nějak "omluvit" špatný výsledek ODS, jsou důsledkem dlouhodobé neschopnosti a nevůle ODS řešit problémy, které byly zřetelné již před deseti lety a které mohly ještě před několika lety být řešeny bez politického zemětřesení, s důrazem a klidem.
Scházela jen vůle.
ODS měla vždy snahu problém neřešit, ale popřít, prohlásit za něco, s čím se již vyrovnala, a doufat, že jej ustojí. Samozřejmě, že neustála nic. Problém stále rostl a nakonec se proměnil v krizi, ale ani tehdy se jím vedení ODS nezačalo zabývat.
Tomu, kdo se zajímá o genezi a vývoj ztráty důvěry ODS, bych doporučil svou analýzu "ODS a prohrané volby", kterou jsem napsal po volbách 2010, a sérii článků, ve kterých chování ODS popisuji. Ty články se dají nalézt na několika místech na internetu.
Co je problém ODS a k čemu jeho neřešení povede, jste popsal na podzim 2008 v článku "Už ODS ví, proč prohrála volby"?
Jak to dopadne, když se ODS reformuje tak, aby se žádná reforma nekonala, jsem popsal v článku "Poslední kapka reformy ODS" v dubnu 2010. Poslední kapka to nebyla, takových "reforem" a slavnostních deklarací byla ještě celá řada. Vedení ODS dalo najevo, že mimořádný kongres chce svolat až na měsíc leden.
Zároveň někteří jeho členové jako Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil dali najevo, že by mohli chtít znovu kandidovat, což v případě Pospíšila roztrpčilo "ODSáckého" glosátora Petra Štěpánka. Reaguje vedení na situaci správně? A mají jeho členové kandidovat?
Já osobně si myslím, že svolání Kongresu na leden je dobré. Rozumím Petrovi Štěpánkovi a dalším, kdo by rádi viděli Kongres v řádu několika týdnů. Problém je, že v mnoha oblastech ODS mají od loňského roku předvolené delegáty, často spíše vybrané krajskými bosy. Odklad do ledna dává čas místním sdružením a oblastem svolat sněmy, zvolit delegáty, diskutovat o tom, co od svých delegátů očekávají, diskutovat potřebné změny ve stanovách a struktuře strany.
To, zda kdokoli chce kandidovat, je jeho právem. Ale od každého, kdo v minulosti byl v čelných orgánech strany, bych požadoval vysvětlení, co tam poslední roky - u mnoha z nich jde o deset a více let, dělal. Zda si vůbec všiml, že ODS ztratila za léta mezi 2006 a 2013 jeden a tři čtvrtě milionu voličů, a co udělal pro identifikaci a řešení problému.
Jak reaguje vedení ODS na vzniklou situaci jsem již napsal. Bohužel reaguje jako vždy. A diví se, že ztráta důvěry a s ní ztráta voličů pokračovala, ačkoliv vedoucí politici ODS, v čele s Martinem Kubou, slavnostně prohlásili problém kmotrů za vyřešený.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský