Jak byste zhodnotil spor o ocenění pro Jiřího Bradyho, kdy jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman, tvrdí, že Řád TGM strýci nebyl udělen kvůli jeho setkání s dalajlámou, přičemž prezident Zeman tento argument odmítá? A jak jste vůbec celkově vnímal návštěvu tibetského duchovního vůdce, která vzbudila v České republice takové vášně?
Připadá mi opravdu velmi zvláštní, že by mohl někdo zakazovat setkání s takovou významnou duchovní osobností, jakou je dalajláma. Já sám bych se s ním velmi rád setkal. Ve vší úctě k české politické reprezentaci, dalajláma je svým duchovním rozměrem určitě převyšuje. On se také nikomu nevnucuje, nikomu nic nevyčítá, je prostě nad věcí. Je to podobné, jako by se například česká vláda rozkmotřila s papežem a pak by vrcholová politická reprezentace zakazovala s ním kontakt. Pro mne je papež mým duchovním vůdcem a já bych nemohl takový příkaz respektovat. A to stejné platí i pro setkání s jinou výjimečnou duchovní celebritou.
Schvalujete krok například Mariana Jurečky, Petra Gazdíka a dalších, kteří odmítli přijít na státní oslavu 28. října a místo toho uspořádali vlastní akci na Staroměstském náměstí? Chápete to jako vyjádření jejich názoru, nebo to spěje k nebezpečnému rozdělení jednotlivých skupin společnosti?
Já si myslím, že to jejich rozhodnutí určitě nepřispěje k markantnějšímu rozdělení české společnosti, protože ta už rozdělená je. A k té silné polarizaci přispěl právě pan prezident, takže dnes už fungují v diskusi mezi příznivci a odpůrci hlavy státu velké vášně, které někdy až vyvrcholí v projevy nenávisti, což je smutné. Svátek 28. října je také svým způsobem oslavou svobody, kdy vznikl samostatný československý stát, a je osobní věcí každého, jakým způsobem ho prožije. Tedy nikdo nemůžeme nikomu vyčítat, jakou si pro to zvolí formu.
Pokud se skutečně ukáže, že celý incident se odehrál tak, jak tvrdí ministr kultury, jaký by to mohlo mít dopad na popularitu prezidenta a případně na jeho úspěch v nastávajících volbách? Domníváte se, že určitá část veřejnosti mu stejně odpustí, anebo jeho podpora klesne?
Určitá skupina příznivců pana prezidenta se ohledně tohoto tématu nebude určitě zabývat racionálními úvahami, protože ta jejich podpora je už čistě emotivní a právě tento krok je ještě víc utvrdí v přesvědčení, že máme vůbec toho nejlepšího prezidenta, kterého bychom mohli mít. Naopak jeho odpůrce zase jen posílí v názoru, že je špatnou hlavou českého státu a že to není takový prezident, jakého bychom si přáli.
Dnes musí hlavně špičkový politik něčím zaujmout, aby si o něm mohli lidé říct, tak to je ale borec. Možná že to u některých lidí znamená volání po silném vůdci a už moc nesejde na tom, jaké má morální kvality. Hlavně že nás vede nějakým směrem. Už při studiích nám zkušení duchovní říkali, že menší prohřešky vedoucím osobnostem lidé většinou odpustí, nesmí ale jít o chamtivost, tedy o korupci, a z praxe víme, že politici u nás převážně nedobrovolně končí až po finančních aférách.
Důchodci, sociálně slabší, lidé na venkově, lidé považující se za vlastence, občané pochybující o Evropské unii, ti patří mezi voliče prezidenta Zemana. Co by měl udělat někdo, aby je oslovil a nabídl jim případně místo Zemana, Okamury něco jiného? Může je získat zpět pro „evropské“ myšlenky premiér Sobotka se svojí ČSSD? Nebo je spíše osloví Andrej Babiš? Anebo na venkově úspěšní křesťanští demokraté a hnutí starostů?
Zejména starší lidé chtějí mít alespoň nějaké životní jistoty, aby se jim slušně žilo v dnešní jinak velmi nestálé době. Oni určitě nejsou skrze to hloupí nebo nevzdělaní. Právě oni se také nejvíce bojí imigrantů, aby jim nevzali to, co si po léta se svými rodinami budovali. Já je v tom celkem chápu, jelikož bych také potom nechtěl u nás bojovat s lidmi, kteří nemají co ztratit. Proto je pak politici, kteří vsadili na protiimigrační téma, nejvíce oslovují.
Zcela noví lídři by si je jistě získali tím, kdyby jim slíbili, že se o ně postarají, a dali by jim garance, aby se nemuseli obávat o svou existenci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán